Kronik hastalıklı kardeşi olan çocukların kaygı düzeyleri ile sosyal uyum ve beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between anxiety levels and social adjustment and skill levels of children with siblings who have chronic illnesses
  1. Tez No: 960212
  2. Yazar: MELEK KARAER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, kronik hastalıklı kardeşi olan 9–12 yaş aralığındaki sağlıklı çocukların kaygı düzeyleri ile sosyal uyum ve beceri düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Veriler Ocak-Mayıs 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 216 çocuk ve annesi oluşturmuştur. Araştırma, İstanbul Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören kronik hastalıklı çocukların sağlıklı kardeşlerinden oluşan 216 çocuk ve anne ile gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Bireyi Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çocuklar İçin Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAIC)”ve“Sosyal Uyum ve Beceri Ölçeği (SUBÖ)”ile toplanmıştır. Analizler SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya katılan çocukların %50.9'unun kız, %49.1'inin ise erkek ve %33.8'inin 10 yaş grubunda olduğu, belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, çocukların hem durumluk hem de sürekli kaygı düzeyleri ortalamanın üzerindedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between anxiety levels and social adjustment and skills among healthy children aged 9 to 12 who have a sibling with a chronic illness. Data were collected between January and May 2025. This is a descriptive and correlational cross-sectional study. The sample of the study consisted of 216 children and their mothers. The study was conducted with 216 children who were the healthy siblings of chronically ill patients receiving treatment at Istanbul Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, along with their mothers.Data were collected using the“Personal Information Form,”the“State-Trait Anxiety Inventory for Children (STAIC),”and the“Social Adjustment and Skills Scale (SASS). Data analyses were performed using SPSS version 22.0. ”Among the participating children, 50.9% were girls, 49.1% were boys, and 33.8% were in the age group of 10.According to the findings, both state and trait anxiety levels of the children were above average.