Afrika'daki askeri darbeler ve siyasi istikrarsızlık: Gabon örneği
Military coups and political instability in africa: The Gabon case
- Tez No: 960220
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Afrika'daki askerî darbeleri ve siyasi istikrarsızlığı analiz etmekte olup askerî gücün seçim mekanizmalarıyla meşrulaştırıldığı Gabon'a özel bir vurgu yapmaktadır. Ancak, 2020'den bu yana Sahra Altı Afrika'da darbe olaylarında artış gözlemlenmekte, bu da yönetişim ve bölgesel istikrarla ilgili önemli sorular ortaya çıkarmaktadır. Mali, Burkina Faso, Nijer ve Gine gibi ülkeler anayasal düzeni bozarak jeopolitik ittifaklarını yeniden şekillendirmiştir. Mali, Burkina Faso ve Nijer tarafından kurulan Sahra Devletleri İttifakı (AES), Batı etkisine ve yerleşik bölgesel kurumlara karşı bir duruş olarak görülmektedir. Gabon ise farklı bir yol izlemektedir. Ağustos 2023'te gerçekleşen darbe, Bongo hanedanının 56 yıllık hâkimiyetine son vermiştir. Diğer askerî rejimlerden farklı olarak General Brice Clotaire Oligui Nguema, Nisan 2025'te yapılan seçimle iktidarını pekiştirerek demokratik meşruiyet kazanmıştır. Bu gelişme, darbelerin nedenlerini ve darbe sonrası geçiş sürecinin niteliğini sorgulamaktadır: gerçek bir demokratikleşme mi yoksa örtülü otoriterliğin devamı mı? Bu araştırma, Afrika'daki askerî darbelerin kökenlerini, dinamiklerini ve etkilerini inceleyerek Gabon ile diğer etkilenen ülkeleri karşılaştırmaktadır. Darbe sonrası kurumların dönüşümünü ve bunun bölgesel ve uluslararası istikrara olan etkilerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes military coups and political instability in Africa, with a particular focus on Gabon, where military power has legitimized itself through electoral mechanisms. However, since 2020, sub-Saharan Africa has witnessed an increase in coups, raising questions about governance and regional stability. Countries such as Mali, Burkina Faso, Niger, and Guinea have broken constitutional order and redirected geopolitical alliances. The creation of the Alliance of Sahel States (AES) by Mali, Burkina Faso, and Niger marks opposition to Western influences and established regional institutions. Gabon, however, follows a distinct trajectory. The coup in August 2023 ended 56 years of domination by the Bongo dynasty. Unlike other military regimes, General Brice Clotaire Oligui Nguema consolidated his power through an election in April 2025, gaining democratic legitimacy. This evolution raises questions about the motives behind coups and the nature of post-coup transitions: true democratization or the continuation of disguised authoritarianism? This research examines the origins, dynamics, and effects of military coups in Africa, comparing Gabon with other affected states. It explores the transformation of institutions after coups and the implications for regional and international stability.