Development of innovative nonwoven composite structures via airlaid method for hygiene and cleaning applications
Hijyen ve temizlik uygulamaları için havalı serme yöntemiyle yenilikçi dokusuz kompozit yapıların geliştirilmesi
- Tez No: 960225
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DAŞDEMİR, PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Dokusuz kompozitler, hedef ürünlere göre tasarlanıp geliştirilen, farklı hammaddeler (polyester, bikomponent, vb.) ve farklı prosesler (spunbond, meltblown, vb.) kullanılarak üretilen çok katmanlı veya çok bileşenli yapılardır. Bu çalışma, halihazırda üretilen dokusuz kompozitlerden farklı üretim aşamalarında üretilecek dokusuz kompozitlerin geliştirilmesi için yeni bir tekniğe odaklanmaktadır. Bu tezin amacı, herhangi bir laminasyon aşaması olmaksızın, hava ile bağlanmış veya su jetliyle oluşturulmuş dokusuz kumaşlar kullanılarak hava ile serme üretim hattında dokusuz kompozitler üretmektir. İlk aşamada, hava ile bağlanmış dokusuz kumaşlar farklı ağırlıklarda tedarik edilmiştir. Hava ile bağlanmış/ hava ile serilmiş dokusuz kompozitler, hava ile serme üretim hattında farklı ağırlıklarda, lateks oranlarında ve SAP oranlarında üretilmiştir. Ayrıca, su jetliyle oluşturulmuş dokusuz kumaşlar, su jetli dokusuz kumaş üretim hattında farklı desenlerde, ağırlıklarda ve elyaf kompozisyonlarında üretilmiştir. Bu dokusuz kumaşlar, hava ile serme üretim hattında, farklı kullanım alanlarına göre su jetliyle oluşturulmuş/hava ile serilmiş dokusuz kompozitler üretmek için kullanılmıştır. Üretilen dokusuz kompozitlerin fiziksel (birim ağırlık, kalınlık, hava geçirgenliği), mekanik (kopma kuvveti, uzama, bağ kuvveti, eğilme sertliği, aşınma direnci), sıvı yönetimi (sıvı geçiş süresi, geri ıslanma, sıvı emme kapasitesi, sıvı tutma oranı) ve temizleme performansı özellikleri test edilmiş ve sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonwoven composites are multilayer or multi-component structures that use different raw materials (polyester, bicomponent, etc.) and different processes (spunbond, melt-blown, etc.), which are designed and developed based on target products. This study focuses on a new technique for developing nonwoven composites to be produced at different production stages than the currently produced nonwoven composites. This thesis aimed to produce nonwoven composites in the airlaid production line using through-air bonded or hydroentangled nonwovens without any lamination stage. In the first stage, the through-air bonded nonwovens were supplied in different weights. The through-air bonded/airlaid nonwoven composites were produced in the airlaid production line with different weights, latex ratios, and SAP ratios. Additionally, the hydroentangled nonwovens were produced in different patterns, weights, and fiber compositions in the hydroentanglement production line. These nonwovens were used in the airlaid production line to produce the hydroentangled/airlaid nonwoven composites for different applications. The physical (basis weight, thickness, air permeability), mechanical (breaking force, elongation, bond force, bending rigidity, abrasion resistance), liquid management (liquid strike-through time, wetback, liquid absorption capacity, liquid retention rate), and cleaning performance properties of the produced nonwoven composites were tested, and the results were analyzed statistically.