Katp kanallarinin o-kumarik asitin olası antinosiseptif etkisine katkısı
Contribution of katp channel to the possible antinociceptive effect of o-coumaric acid
- Tez No: 960226
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN BEKTAŞ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ağrı günlük yaşamı etkileyen ve her insanın tecrübe ettiği rahatsız edici bir histir. Antioksidan özellik gösterilen fenolik asitler ağrı kesici etkinlik açısından dikkat çeken doğal biyoaktif bileşiklerdir. Bitkilerde yaygın olarak bulanan ve kumarik asit izomeri olan o-kumarik asitin ağrı kesici etki gösterdiğine dair literatürlerde henüz bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu tez çalışmasında, o-kumarik asitin 25, 50 ve 100 mg/kg, i.p., dozlarda ağrı kesici etkinliğinin farelerde asetik asit ile indüklenen kıvranma testi uygulanarak araştırılması amaçlanmıştır. o-kumarik asitin antinosisieptif etkisi pozitif kontrol ilaç olarak kullanılacak olan 30 mg/kg diklofenak ile karşılaştırılacaktır. Potasyum kanalları, organizmada en yaygın ve en çeşitli iyon kanalı sınıfıdır; bu kanalların açılması analjezi ile sonuçlanır. o-Kumarik asidin mekanizmasında KATP kanal yolunun rolünü araştırmak ve guanilat siklazın potasyum kanalının aktivasyonuna katkısını belirlemek amacıyla KATP kanal blokeri olarak 10 mg/kg i.p. glibenklamid ve guanilat siklazın blokeri olarak 20 mg/kg i.p. metilen mavisi kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, KATP kanalının o-kumarik asidin analjezik etkisinde önemli bir rol oynadığı, buna karşılık sGMP'nin etkisinin olmadığı ve KATP kanallarının aktivasyonunun farklı mekanizmalarla gerçekleştiği belirlenmiştir. Özetle, o-kumarik asidin belirgin bir periferik analjezi sağladığına inanılmakta ve bu çalışmaya dayanarak yapılacak ileri araştırmaların etkili bir yaklaşım sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pain is an uncomfortable feeling that affects daily life and is experienced by every person. Phenolic acids, which have antioxidant properties, are natural bioactive compounds that are noteworthy for pain-relieving activity. There is no study yet in the literature showing that o-coumaric acid, which is an isomer of coumaric acid and is commonly found in plants, has an analgesic effect. In this thesis study, it was aimed to investigate the analgesic effectiveness of o-coumaric acid at doses of 25, 50 and 100 mg/kg, i.p. by applying the acetic acid-induced writhing test in mice. The antinociceptive effect of o-coumaric acid had compared with 30 mg/kg diclofenac which used as a positive control drug. Potassium channels are the most popular, widely distributed, and diverse class of ion channels in bodies, opening of these channels results in analgesia. To investigate the role of KATP channel pathway in o-coummaric acid mechanism and to determine the contribution of GS on activation potassium channel 10mg/kg, i.p. of glibenclamide as KATP channel blocker and 20mg/kg, i.p. of methylene blue as GS blocker were used. According to the obtained data, it was determined that the KATP channel plays a significant role in analgesic effect of o-coumaric acid, while sGMP does not, and that the activation of KATP channels occurs through different mechanisms. In summary, it is believed that o-coumaric acid provides notable peripheral analgesia and further research based on this study will provide an efficient approach.