Mantar ekolojisi ve biyomimikri ilişkisi: Dokuma tasarımına bir yaklaşım
Relationship between fungal ecology and biomimicry: An approach to weaving design
- Tez No: 960229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, mantarların biyomimikri ilkeleri doğrultusunda dokuma kumaş tasarımına yönelik kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Çalışma, moda ve tekstil alanında giderek daha fazla tartışılan sürdürülebilirlik kavramını teorik bir zemin olarak ele almakta; doğadaki organizmalardan biri olan mantarın yapısal ve yüzeysel özelliklerinin tasarım sürecine nasıl aktarılabileceğini incelemektedir. Mantarların misel yapısı, doğal yüzey dokuları ve renk özellikleri gibi biyolojik nitelikleri, dokuma kumaş tasarımı için değerlendirilmiştir. Araştırma, uygulama tabanlı yöntem ile yürütülmüş ve sürece dayalı olarak farklı örgü yapıları, yüzey uygulamaları ve kumaş örnekleri oluşturulmuştur. Tasarım sürecinde kullanılan görsel ve fiziksel veriler, mantarların yapısal özelliklerinin dokuma kumaş yüzeyine nasıl uyarlanabileceği konusunda bir çerçeve sunmuştur. Çalışmanın hedefi, mantarların yapısal özelliklerinden hareketle geliştirilen dokuma yüzeylerin, doğadan gözlemle tasarıma yön veren bir anlayışla yorumlanmasını sağlamak ve bu süreç üzerinden biyomimikri yaklaşımının dokuma kumaş tasarımındaki uygulamalarına katkıda bulunmaktır. Elde edilen bulgular, yaratıcı tasarım süreçlerinin biyolojik yapı ve süreçler üzerinden yeniden düşünülmesine yönelik öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the potential use of mushrooms in woven fabric design through the principles of biomimicry. The research addresses the increasingly prominent concept of sustainability in the fields of fashion and textiles, approaching it as a theoretical framework while examining how the structural and surface characteristics of mushrooms can be applied to design processes. Biological features such as the mycelial structure, natural textures, and color variations of mushrooms were considered in the development of woven fabric surfaces. The study was conducted using a practice-based research method, resulting in the creation of various woven structures, surface applications, and fabric samples. Visual and material data gathered throughout the design process provided a foundation for adapting the physical properties of mushrooms into textile surfaces. The research emphasizes a design approach informed by the observation of nature and discusses the relevance of biological structures in textile design through the lens of biomimicry. The aim of the study is to reinterpret and transform mushroom-derived structures into woven and to contribute to the field by offering a perspective that links natural processes with creative design practice. The findings present proposals for rethinking design through biological forms and offer a basis for further exploration within the framework of biomimicry in textile design.