Çalışma hayatında arketipsel liderlik modeli: Türkiye örneği
Archetypal leadership model at work: Turkey case
- Tez No: 960228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Türkiye iş dünyasında ideal liderlik anlayışına odaklanarak, ideal liderlik profili ve liderlik arketipleri kavramları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemleri kullanılmış ve öncelikle, liderlik kavramı literatür taraması yapılarak incelenmiştir. Ardından, liderlik arketipleri literatürü incelenerek, Türkiye'deki iş dünyasında liderlerin davranışlarını ve liderlik tarzlarını bu arketiplerle ilişkilendirmek için bir çerçeve oluşturulmuştur. Araştırmanın temel hipotezi, Türkiye iş dünyasında ideal liderlik profili ve liderlik arketipleri arasında bir uyum olduğudur. Bu hipotez, liderlik arketiplerinin Türkiye'deki liderlerin karar alma süreçlerini, liderlik tarzlarını ve toplumsal algılanışlarını etkilediğini öngörmektedir. Verilerin analizi, liderlik arketiplerinin Türkiye iş hayatında ideal liderlik profiliyle nasıl ilişkilendirildiğini ve yansımalarını ortaya çıkarmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye iş dünyasında ideal liderlik profili, geleneksel yönetim anlayışı ile modern dönüşümcü liderlik yaklaşımlarını birleştiren karma bir model olarak ortaya çıkmaktadır. İnovasyon ve yeniliği benimseyen (Kaşif), krizlere dayanıklı ve mücadeleci (Savaşçı), güçlü bir otorite figürü olarak kararlar alabilen (Kral) ve vizyoner bir dönüşüm lideri (Sihirbaz) olan liderler, Türkiye'de ideal liderlik profili olarak öne çıkmaktadır. Araştırma sonuçlarının Türkiye'deki liderlik anlayışını ve liderlik arketiplerinin rolünü anlamak için teorik ve pratik bir katkı sağlaması hedeflenmektedir. Ayrıca sonuçların, liderlik geliştirme programlarının Türkiye'deki liderlik anlayışına göre şekillenmesini sağlayacak öneriler sunarak Türkiye'deki liderlik pratiklerinin gelecekteki gelişimine ışık tutmak isteyen akademisyenler, liderlik uzmanları ve politika yapıcılar için bir kaynak oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the relationship between the concept of an ideal leadership profile in Turkish companies and leadership archetypes, focusing on the understanding of ideal leadership in Turkey. The research will utilize quantitative research methods and primarily examine the concept of leadership through a literature review. Subsequently, by examining the literature on leadership archetypes, a framework has been developed to associate the behaviors and leadership styles of Turkish leaders with these archetypes. The main hypothesis of the research is that there is a compatibility between the ideal leadership profile and leadership archetypes in Turkey business world. The analysis of the data will reveal how leadership archetypes are associated with the ideal leadership profile in Turkish companies. According to the research findings, the ideal leadership profile in Turkey emerges as a hybrid model that combines traditional management principles with modern transformational leadership approaches. Leaders who embrace innovation and change (Explorer), are resilient and combative in times of crisis (Warrior), can make decisions as a strong authority figure (Ruler), and act as visionary transformational leaders (Magician) stand out as the ideal leadership profile in Turkish companies.. The findings of this study may provide recommendations for leadership development programs that aligns better with the understanding of leadership in Turkey. Additionally, it will serve as an important resource for academics, leadership experts, and policymakers who aim to develop a broader understanding of leadership and shed light on the future development of leadership practices in Turkey.