BSMV'nin bankalar nezdinde uygulaması ve özellikli durumlar: Bir uygulama
Application of BSMV in banks and specific issues: An application
  1. Tez No: 960233
  2. Yazar: SERDAR CANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
6802 Sayılı Gider Vergileri Kanunu'nda düzenlenen Banka Ve Sigorta Muameleleri Vergisi, 1956 yılından beri banka, banker ve sigorta şirketlerinin çeşitli işlemleri üzerinden alınan dolaylı bir vergidir. Bankacılık uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte, günümüzde Devletin vergi gelirleri arasında BSMV'nin yeri azımsanmayacak bir düzeye gelmiş bulunmaktadır. Yaklaşık 70 yıldan beri yürürlükte olan söz konusu Kanun, yıllar itibariyle yapılan Kanun düzenlemeleriyle büyük bir değişime uğramışsa da, Kanun sistematiği ve ana yapısı halen büyük oranda aynı kalmıştır. Bankacılık sektörünün ve finansal araçların günümüz ekonomi dünyasındaki önemi tartışmasız büyüktür. Teknolojinin gelişmesi ve globalleşmenin artmasıyla bankacılık uygulamaları da oldukça gelişmiş ve çeşitlenmiş ancak banka ve sigorta muameleleri vergisi büyük oranda aynı kalarak bu değişime ayak uyduramamıştır. Banka, banker ve sigorta şirketleri, ekonomi dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda her geçen yıl yeni uygulamalara başvurmakta, ancak söz konusu uygulamaların BSMV karşısındaki durumu zaman zaman tereddütlere neden olmaktadır. Tezimizde bankalar özelinde 6802 Sayılı Gider Vergileri Kanunun daha iyi anlaşılması için ayrıntılı açıklamalara ve bankacılık uygulamalarında karşılaşılan özellikli durumların BSMV karşısındaki durumuna yer verilmiştir. Söz konusu açıklamalarda, yan mevzuat hükümlerine ve Gelir İdaresi'nce yayımlanan alt düzenlemeler ile yargı kararlarına da yer verilmiştir. Ayrıca, Devletin vergi gelirlerinin ve bu gelirler arasında BSMV'nin payının yıllar itibariyle seyrine yönelik açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Banking and Insurance Transactions Tax, regulated in the Expense Tax Law No. 6802, is an indirect tax levied on various transactions of banks, bankers and insurance companies since 1956. With the spread of banking practices, the place of BSMV among the tax revenues of the State has reached a considerable level today. Although the said Law, which has been in force for approximately 70 years, has undergone a great change with the Law regulations made over the years, the systematic and main structure of the Law has still remained largely the same. The importance of the banking sector and financial instruments in today's economic world is undoubtedly great. With the development of technology and the increase in globalization, banking practices have also developed and diversified considerably, but the bank and insurance transactions tax has remained largely the same and has not been able to keep up with this change. Banks, bankers and insurance companies resort to new practices every year in line with the needs of the economic world, but the situation of these practices against BSMV sometimes causes hesitations. In our thesis, detailed explanations are given for a better understanding of the Expense Tax Law No. 6802, specific to banks, and the situation of specific situations encountered in banking practices against BSMV. In the explanations in question, provisions of subsidiary legislation and sub-regulations published by the Revenue Administration and court decisions are also included. In addition, explanations are made regarding the course of the state's tax revenues and the share of BSMV among these revenues over the years.