Path Planning for a surgical robotic arm using an upgraded RRT star algorithm
Geliştirilmiş RRT star algoritması kullanılarak cerrahi robot kolu için yol planlaması
  1. Tez No: 960234
  2. Yazar: MARIE DAMIEN NDZENGUE MEBEBE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE BAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Robot destekli cerrahi, anatomik yapıların karmaşıklığı içerisinde güvenli ve etkili bir şekilde gezinmeyi sağlamak için son derece güvenilir bir yörünge planlamasına ihtiyaç duyar. Gerçek zamanlı uyarlamalı yol planlama kapsamlı bir şekilde araştırılmış olsa da, cerrahi öncesi süreçlerde sağlam ve iyi tanımlanmış yörüngeler sunması açısından çevrimdışı yol planlama hâlâ vazgeçilmezdir. Günümüzde, belirli uygulama alanlarına ve hedeflenen sonuçlara göre uyarlanmış çok çeşitli yol planlama algoritmaları geliştirilmiştir. Bu algoritmalar arasında, Rapidly-exploring Random Tree (RRT) ve türevleri, tıbbi robotikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu algoritmalar, uzun hesaplama süreleri ve uygulanabilir olmayan ya da düzgün olmayan yollar üretmeleri gibi önemli kısıtlarla karşı karşıyadır. Bu çalışma, söz konusu eksiklikleri gidermek ve yörünge planlamasının genel etkinliğini artırmak amacıyla geliştirilmiş bir RRT* algoritması önermektedir. Önerilen yaklaşım, örnekleme stratejisini hedefe yönlendirerek planlama süresini azaltır. Ayrıca, anatomik çevrelerde sıkça karşılaşılan engellerin güvenli bir şekilde aşılmasını sağlamak üzere bir açıklık eşik mekanizması entegre edilmiştir. Yörünge kalitesini daha da artırmak için yöntem, B-spline enterpolasyonu ile birlikte bir dönüşüm matrisi kullanarak düzgün, kesintisiz ve sarsıntısız yollar üretir.
Özet (Çeviri)
Robot-assisted surgery demands reliable trajectory planning to safely and efficiently navigate the complexities of the anatomical environment. Although real-time adaptive path planning has been extensively explored, offline path planning remains indispensable for preoperative procedures, offering robust, well-defined trajectories before surgical execution. A broad spectrum of path planning algorithms has been developed, each tailored to specific application domains and desired outcomes. Among these, Rapidly exploring Random Tree (RRT) and its variants are widely utilised in medical robotics. However, they continue to suffer from significant limitations, such as extended computation time and the generation of unfeasible or non-smooth trajectories. This study introduces an upgraded version of RRT star (U-RRT*) designed to overcome these shortcomings and improve the overall effectiveness of path planning. The proposed approach optimises the sampling strategy by directing it towards the goal, thereby reducing computation time. Additionally, it integrates a clearance threshold mechanism to ensure safe navigation around anatomical obstacles. To further enhance path quality, the method employs B-spline interpolation in conjunction with a rotation matrix, resulting in smooth, continuous and Jerk-free trajectories. Although this study introduces an enhanced version inspired by the RRT* algorithm, the analysis focuses solely on RRT and RRT connect, as RRT* Algorithm is regarded here as a cost-optimised extension of RRT without introducing fundamentally distinct exploration behaviour. Therefore, its inclusion is deemed redundant for the scope and objective of this research