Perakende sektöründe talep tahminleme ile mağazalardaki bulunurluğun ölçümlenmesi
Demand forecasting in the retail sector and measurement of product availability in stores
- Tez No: 960241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, perakende sektöründe talep tahminleme yöntemlerinin ve mağaza bulunurluğunun etkinliğini incelemektedir. Perakende işletmeleri için talep tahminleme, doğru stok seviyelerini belirlemek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına kritik bir öneme sahiptir. Çalışma, nitel ve nicel talep tahminleme yöntemlerini değerlendirerek, bu yöntemlerin mağazalardaki ürün bulunurluğuna olan etkilerini araştırmaktadır. Araştırma kapsamında, işletmelerin kullandığı çeşitli tahminleme modelleri analiz edilmiştir. Özellikle perakende sektöründe çalışanlar ile yapılan derinlemesine mülakatlarla elde edilen çıktıların analizi üzerine çıkarımlar yapılmıştır. Ayrıca, mağaza bulunurluğunun optimize edilmesi için stratejik öneriler sunulmuştur. Araştırmanın bulguları, doğru tahminlemenin envanter maliyetlerini nasıl azaltabileceğini ve talebi karşılamada nasıl bir avantaj sağlayabileceğini göstermektedir. Bu tez, teorik çerçeve ile elde edilen verilerin analizlerini birleştirerek perakende sektöründeki yöneticilerin stratejik karar alma süreçlerine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, gelecekteki araştırmalar için de yeni açılımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effectiveness of demand forecasting methods and store availability in the retail sector. For retail businesses, demand forecasting is critical to determining correct stock levels and increasing customer satisfaction. The study evaluates qualitative and quantitative demand forecasting methods and investigates the effects of these methods on product availability in stores. Within the scope of the research, various forecasting models used by businesses were analyzed. In particular, inferences were made on the analysis of the outputs obtained through in-depth interviews with employees in the retail sector. In addition, strategic suggestions were presented for optimizing store availability. The findings of the research show how accurate forecasting can reduce inventory costs and provide an advantage in meeting demand. This thesis aims to contribute to the strategic decision-making processes of managers in the retail sector by combining the analyses of the obtained data with the theoretical framework. It also provides new perspectives for future research. k