The Concept of evil in Joseph Conrad's Heart of Darkness and William Golding's Lord of the Flies
Josep Conrad'ın Karanlığın Yüreği ve William Golding'in Sineklerin Tanrısı adlı eserlerinde kötülük kavramı
  1. Tez No: 96025
  2. Yazar: TUNCAY KÜÇÜKÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LERZAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Modern İngiliz Edebiyatının kurucularından biri olarak kabul edilen J. Conrad'ın Karanlığın Yüreği ve 1983'te Nobel Ödülü ile onurlandırılan W. Golding'in Sineklerin Tanrısı adlı eserleri Batı Medeniyetinin kendi yetiştirdiği bireyler üzerindeki olumsuz etkilerini açığa çıkararak bu bireylerin kendi toplumları dışına çıktıklarında şartlandıkları bazı medeni değerler uğruna yaptıkları insanlık dışı davranışları eleştirmektedir. İnsanlığın ulaştığı iddia edilen medeniyetin tam aksine ortaya çıkan bu çelişki her iki yazar için çekici bir konu olmuştur. Yüzyıllardan beri 'insan doğası' hala tam olarak anlaşılamamıştır. İnsan doğasının aslında evrenin sahip olduğu çelişkiler yumağının bir yansıması olduğunu ileri sürmek çok yeni bir fikir değildir. Çünkü evrenin karanlık ve aydınlık iki farklı yüzü vardır. Bu yapı zamanla pek çok benzer zıtlık çiftlerini doğurmuştur. Tanrı, pek çok kişiye göre evreni bu zıtlıkların birliktelikleri üzerine kurmuştur. Karanlık-aydınlık, iyilik-kötülük çiftleri ise insan doğası ile en fazla ilişkili olanlardır. Çünkü insanın da karanlık ve aydınlık iki farklı yüzü vardır. Bu tez çalışmasının amacı insanın karanlık yönünü temsil eden kötülük kavramının bahsi geçen her iki eserde incelenmesidir. Bu nedenle, Karanlığın Yüreği ve Sineklerin Tanrısı adlı eserleri her iki yazarın“kötülük”kavramına yaklaşımlarını ele alarak inceledik. Tanrısal aydınlığı ve iyiliği yok etmek için savaşan şeytani karanlık ve kötülüğün insanın içinde mi yoksa çevresinde mi olduğu sorusuna yazarların yanıtlarını ve eserlerdeki karakterlerin kendi yetiştikleri toplumlardan uzaklaştıkça yaşadıkları değişimi inceledik. Çünkü eserlerdeki laboratuar ortamlarında medeniyeti oluşturan değerlerin geçerliliği test edilmektedir. Beş bölümden oluşan bu tezin 'Giriş' bölümünde çalışmanın esasları ve kapsamı açıklanmıştır. Birinci bölümde kötülük kavramının tarihsel süreç içinde geçirdiği değişim ve kavramın kökeniIll araştırılmıştır. İkinci bölümde J.Conrad'ın Karanlığın Yüreği adlı yapıtı, üçüncü bölümde ise W. Golding'in Sineklerin Tanrısı adlı eserinde 'kötülük' kavramı incelenmiştir. Sonuç bölümünde her iki yazarın eserlerini inceleyerek ortaya çıkarttığımız sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heart of Darkness, by J. Conrad known as one of the founders of Modern English Literature, and Lord of the Flies, by W. Golding who was honoured with the Nobel Prize of the 1983, criticise the effects of the noble values of Western Civilisation on individuals and such individuals' immoral deeds they committed when they were isolated from their societies. The dilemma that had existed contrary to the claimed high civilisation of humanity was an attractive subject for both writers. 'Human nature' has not wholly been comprehended for centuries. Actually, it is not a new idea to regard human nature as the reflection of a Reality full of contradictions. God, for many people, has constituted Nature and its reality over united contradictions. Such unities as Dark-Light and Good-Evil have always been closely related to human nature. Because Man has two different faces: Dark and Light. The aim of this dissertation is to analyse the concept of evil, which reflects man's dark side in Heart of Darkness and Lord of the Flies. Thus, we, by taking into account both writers' approaches to the concept of evil, have analysed both works. We have investigated the answers of both writers to the question whether the Satanic darkness and evil is in man or in his social and geographical environment or not. For this, in both works, we have analysed the change some characters underwent to reveal both the evil within man and the evil in any external element. In the Introduction of this thesis comprised of five chapters, the aim and the scope of the study have been explained. In the first chapter the historical development of the concept of evil and its sources have been investigated. In the second chapter Heart of Darkness and in the third chapter Lord of the Flies have been discussed and the concept of evil is analysed in both works. In the last chapter the conclusions of our analysis has been evaluated.