Fleksör tendon yaralanması olan bireylerde aktivite temelli rehabilitatif oyunların günlük yaşam aktiviteleri ve okupasyonel performans üzerine etkisi
The effect of activity-based rehabilitative games on daily living activities and occupational performance in individuals with flexor tendon injuries
  1. Tez No: 960267
  2. Yazar: MERVESAN GÖKÇE ŞEFTALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI, PROF. DR. BURCU SEMİN AKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fleksör tendon yaralanmaları (FTY), el fonksiyonlarında ciddi kayıplara sebep olarak bireylerin okupasyonel performansını olumsuz etkilemektedir ve uzun rehabilitasyon süreçleri gerektiren önemli klinik problemlerdendir. Bu çalışmanın amacı, fleksör tendon yaralanması olan bireylerde aktivite temelli rehabilitatif oyunların günlük yaşam aktiviteleri (GYA) ve okupasyonel performansa etkisini incelemekti. Çalışmaya, Zone 2–3 fleksör tendon yaralanması nedeniyle yaklaşık iki ay önce opere edilmiş ve geleneksel rehabilitasyon sürecini tamamlamış, 18–65 yaş aralığında 20 birey dahil edildi. Katılımcılar, geliş sırasına göre rastgele olarak Aktivite Temelli Teknolojik Rehabilitasyon (ATTR) ve Aktivite Temelli Geleneksel Rehabilitasyon (ATGR) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Eklem hareket açıklığı gonyometre ve Becure HandROM; standart kavrama kuvveti dinanometre ve pinçmetre ile değerlendirildi. Günlük yaşamdaki kısıtlılıkları Quick DASH, okupasyonel performans ise Kanada Okupasyonel Performans Ölçümü (KOPÖ) ile belirlendi. Müdahale öncesi ve sonrası yapılan değerlendirmelerle, her iki gruba haftada 2 gün olmak üzere 6 hafta süren 12 seanslık program uygulandı.
Özet (Çeviri)
Flexor tendon injuries (FTIs) are significant clinical problems that require prolonged rehabilitation processes and can cause severe loss of hand function, negatively affecting individuals' occupational performance. The aim of this study was to investigate the effect of activity-based rehabilitative games on activities of daily living (ADLs) and occupational performance in individuals with flexor tendon injuries. The study included 20 individuals aged 18–65 years who had undergone surgery approximately two months prior due to a Zone 2–3 flexor tendon injury and had completed a conventional rehabilitation process. Participants were randomly assigned in order of admission to two groups: Activity-Based Technological Rehabilitation (ABTR) and Activity-Based Traditional Rehabilitation (ABTR). Range of motion (ROM) was assessed using a goniometer and Becure HandROM; grip strength was evaluated using a dynamometer and pinch meter. Activity limitations were measured with the QuickDASH, and occupational performance was assessed using the Canadian Occupational Performance Measure (COPM). Both groups received a 6-week intervention program consisting of 12 sessions (2 sessions per week).