Deprem yaşantısı olan bireylerde travma düzeyi, otobiyografik bellek ve duygu düzenleme güçlüğünün incelenmesi
Investigation of trauma level, autobiographical memory and emotion regulation difficulties in individuals who experienced an earthquake
- Tez No: 960268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırmanın amacı Gölcük, Van ve Kahramanmaraş depremlerinin deprem sonrası travma düzeyi, otobiyografik bellek özellikleri ve duygu düzenleme güçlüğü bakımından anlamlı şekilde farklılaşma durumunu incelemektir. Araştırmanın evrenini bu depremlerden birini yaşayan 18 yaş üstü bireyler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın örneklemi oluşturulurken orantılı tabakalı tesadüfi örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Gölcük deprem grubunu 63 erkek, 133 kadın olmak üzere 198 birey; Van deprem grubunu 34 erkek, 47 kadın olmak üzere 81 birey, Kahramanmaraş deprem grubunu 69 erkek, 114 kadın olmak üzere 183 birey; toplam örneklemi 462 birey oluşturmaktadır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Deprem Sonrası Travma Düzeyi Belirleme Ölçeği”,“Otobiyografik Bellek Özellikleri Ölçeği”ve“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-8”aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 21 paket program aracılığı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde betimsel istatistikler, Mann-Whitney U Testi, bağımsız gruplar t testi, pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tek yönlü çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Deprem gruplarının; cinsiyete, yaş gruplarına, yaralanma, ev hasar, yer değiştirme ve çadır ya da prefabrikte kalma durumlarına göre anlamlı farklılık bulunurken, yakalanılan yere göre fark bulunmamıştır. İlişki durumuna yönelik sonuçlara göre Gölcük, Van ve Kahramanmaraş deprem grupları ile tüm çalışma grubunda, deprem sonrası travma düzeyleri ile otobiyografik bellek özellikleri ve duygu düzenleme güçlükleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Deprem grubunun farklılaşma durumuna yönelik sonuca göre Kahramanmaraş deprem grubu, deprem sonrası travma düzeyi açısından Gölcük deprem grubuna göre; otobiyografik bellek özellikleri açısından Gölcük ve Van deprem gruplarına göre daha yüksek düzeyde etkilenirken, duygu düzenleme güçlüğü bakımından ise hem Van hem de Kahramanmaraş deprem grubu, Gölcük deprem grubuna kıyasla daha fazla etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine whether the Gölcük, Van, and Kahramanmaraş earthquakes significantly differ in terms of post-earthquake trauma levels, autobiographical memory characteristics, and difficulties in emotion regulation. The research sample consisted of 462 individuals over the age of 18 who had experienced one of the aforementioned earthquakes, selected through a proportional stratified random sampling method. Data were collected using the Personal Information Form, the Post-Earthquake Trauma Level Determination Scale, the Autobiographical Memory Characteristics Scale, and the Difficulties in Emotion Regulation Scale-8 (DERS-8). Data analysis was conducted using SPSS 21, employing descriptive statistics, the Mann-Whitney U test, independent samples t-test, Pearson correlation coefficient, one-way ANOVA, and one-way MANOVA. Significant differences were observed among the earthquake groups based on gender, age, injury status, housing damage, displacement, and whether participants stayed in tents or prefabricated shelters. No significant difference was found regarding the location in which participants were during the earthquake. Correlation analyses indicated significant positive relationships between post-earthquake trauma levels and both autobiographical memory characteristics and difficulties in emotion regulation across all groups. Group comparisons revealed that participants in the Kahramanmaraş earthquake group reported higher trauma levels than those in the Gölcük group. Additionally, the Kahramanmaraş group exhibited more pronounced autobiographical memory characteristics compared to both the Gölcük and Van groups. Regarding emotion regulation difficulties, the Van and Kahramanmaraş groups were more affected than the Gölcük group.