Bilişim sistemlerinin örgütsel yapı ve yönetime etkisine ilişkin bankacılık sektöründeki bir uygulama
  1. Tez No: 96027
  2. Yazar: H. SEÇİL FETTAHLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Seçil FETTAHLIOĞLU ÖZET Bu araştırmanın temel amacı; bilgisayarlı iletişim olarak da ifade edilen Bilişim Sistemlerinin Bankacılık Sektörü üzerindeki etkilerini incelemektir. Bankacılık Sektörü teknolojik yenilikleri kullanmayı zorunlu kılan sektörlerin başında gelmektedir. Dolayısıyla Bilişim Sistemlerinin kullanımının örgüte getirdiği avantaj ve dezavantajların en iyi görülebileceği sektörlerden birisi Bankacılık Sektörüdür. Bundan yola çıkılarak tezimizde Bilişim Sistemlerinin örgütsel yapı ve yönetime etkileri Bankacılık Sektörünün örnek alınarak incelenmesi tercih edilmiştir. Çalışma, teorik ve uygulamalı kısım olmak üzere temelde iki ayn kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısmın ilk iki bölümünde Bilişim Sistemleri ve Bankacılık ile ilgili terimler ve temel boyuttan incelenmektedir. Diğer kısımda ise, Vakıflar Bankası hakkında temel bilgiler ve Vakıflar Bankasmda kullanılan teknolojik yenilikler hakkında bilgi verilmektedir. Uygulama kısmında ise Vakıflar Bankası bünyesindeki dokuz Bölge Müdüriüğü'ne gönderilen anketlerden elde edilen veriler sonucunda Bilişim Sistemlerinin Vakıflar Bankası'nda ne ölçüde uygulandığının araştırması yapılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Bilişim Sistemleri, Teknolojik Gelişmeler, Bankacılık Sektörü, Yönetim Bilişim Sistemleri vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Seçil FETTAHLIO?LÜ ABSTRACT The main purpose of this study is to explore the effects of Information System on activities of Banking Sector. Among others the banking sector is one of the leading sector in which technological developments must be applied. Therefore, it's an ideal area to study the advantages and disadvantages of Information System for organizations. Based on this, this study examines effects of Information System on organizational structure and management in Banking Sector. This study is examined in two main parts. In the first part, the study explores the terms in relation to Information System and banking sector. Additionally, it presents basic characteristics of a Public bank, namely Vakifbank. In the second part, a questionnaire survey is undertaken which included nine regional offices of Vakifbank. Based on the results of this survey, it is evaluated that to what extent the Information Systems are applied in Vakifbank. KEY WORDS: Information Systems, technological developments, Banking Sector. IX tee, îteıiıis mms SWAffTAS¥OM WRWTO'