Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisinde yatan kanser hastalarında inflamasyon belirteçlerinin sağkalımla ilişkisi
The relationship between inflammatory markers and survival in cancer patients hospitalized in the Palliative Care Unit of Uşak University Training and Research Hospital
  1. Tez No: 960279
  2. Yazar: İREM EDA KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ESER, UZMAN HARUN KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, palyatif bakım servisinde takip edilen ileri evre kanser hastalarında inflamasyon ve beslenme durumunu yansıtan hematolojik ve biyokimyasal belirteçlerin sağkalımla ilişkisini değerlendirmektir. Bu kapsamda lökosit (White Blood Cell; WBC), nötrofil, lenfosit, trombosit (Platelet; PLT), C-reaktif protein (C-reactive protein; CRP), prokalsitonin (Procalcitonin; PCT), albümin ile bunlardan türetilen nötrofil/lenfosit oranı (Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio; NLR), trombosit/lenfosit oranı (Platelet-to-Lymphocyte Ratio; PLR) ve CRP/albümin oranı (C-reactive protein/Albumin ratio; CAR) incelenmiştir. Çalışmanın, kolay erişilebilir bu parametrelerin prognoz öngörüsünde ve palyatif bakımda tedavi yaklaşımlarının planlanmasında yol gösterici olmasına katkı sağlaması hedeflenmiştir. Gereç Yöntem: Bu retrospektif çalışma, Ocak 2021–Aralık 2024 arasında Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisi'nde yatan, 18 yaş üzeri ve aktif kemoterapi almayan 333 ileri evre kanser hastasında gerçekleştirildi. Eksik verisi olan, otoimmün, böbrek veya karaciğer hastalığı bulunanlar dışlandı. Demografik, klinik ve laboratuvar verileri (WBC, NLR, PLR, CAR, CRP, prokalsitonin, albümin vb.) kaydedildi; enfeksiyon kültür ve görüntüleme ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the association between survival and hematological as well as biochemical markers reflecting inflammation and nutritional status in advanced-stage cancer patients followed in a palliative care unit. For this purpose, leukocyte (White Blood Cell; WBC), neutrophil, lymphocyte, platelet (PLT), C-reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT), and albumin values, along with derived indices including neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), and C-reactive protein/albumin ratio (CAR), were analyzed. The study aimed to demonstrate that these easily accessible and cost-effective laboratory parameters may contribute to prognostic assessment, guide therapeutic decision-making, and support the development of strategies to improve the quality of life of patients and their caregivers in palliative care. Materials and Methods: This retrospective study was conducted on 333 advanced-stage cancer patients admitted to the Palliative Care Unit of Uşak University Training and Research Hospital between January 2021 and December 2024. Patients aged ≥18 years who were not receiving active chemotherapy and had complete medical records were included. Those with incomplete data, autoimmune disorders, or chronic kidney or liver disease were excluded. Demographic, clinical, and laboratory parameters (WBC, NLR, PLR, CAR, CRP, procalcitonin, albumin, etc.) were recorded, and infections were identified based on culture and imaging findings. Statistical analyses were performed using Mann-Whitney U, Chi-square/Fisher's exact tests, ROC (Receiver Operating Characteristic) analysis, Kaplan-Meier survival curves, and Cox regression models. A p-value