Sınır dışı etmenin idari işlem niteliği ve sebep unsuru
Deportation as an administrative act and casual element
  1. Tez No: 960328
  2. Yazar: MERVE GİZEM YILMAZ AYTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Devletlerin egemenlik yetkisinin doğal bir yansıması olan sınır dışı etme işlemleri, muhatapları açısından doğurduğu sonuçlar itibarıyla birçok temel hak ve özgürlüğü etkileyebilmesi nedeniyle esasen insan hakları hukuku kapsamında değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, sınır dışı etme işlemleri esas itibarıyla idare hukuku bağlamında birer idari işlem niteliği taşımaktadır. Bu tür işlemlerin yetki, şekil, sebep, konu ve amaç unsurları bakımından hukuka uygunluk denetimi, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu uyarınca yetkili idare mahkemeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, sınır dışı etme işlemleri idari işlem teorisi çerçevesinde, özellikle bir idari işlem olma niteliği yönünden ele alınmış; işlemin“sebep unsuru”na ilişkin idari yargı kararları incelenmiştir. Ayrıca, hukuka aykırı sebeplerin bertaraf edilmesi, sebep ikamesi ve yasal dayanak ikamesi gibi tekniklerin sınır dışı etme işlemlerine karşı açılan iptal davalarında uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The act of deportation, as a natural manifestation of the sovereign authority of states, is fundamentally addressed within the framework of human rights law due to its potential to affect numerous fundamental rights and freedoms of the individuals concerned. Nevertheless, deportation procedures essentially constitute administrative acts within the scope of administrative law. The legality of such acts, in terms of their elements—competence, form, cause, subject matter, and purpose—is subject to judicial review by the competent administrative courts pursuant to Law No. 2577 on Administrative Jurisdiction Procedures. This study examines deportation procedures within the framework of administrative act theory, particularly focusing on their nature as administrative acts and analyzing administrative court rulings related to the“cause element”of such acts. Furthermore, it discusses the applicability of techniques such as the elimination of unlawful causes, substitution of cause, and substitution of legal basis in annulment cases filed against deportation decisions.