Râhib Baba'nın Cezîretü'l-Hükemâ'sı (İnceleme-metin)
Rahib Baba's Ceziretu'l-Hukema (Analysis-text)
  1. Tez No: 960334
  2. Yazar: TAHA ERDEM GEZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Râhib Baba'nın Cezîretü'l-Hükemâ adlı eserinin tespit edilen tek nüshası Konya Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesinde 15039 Envanter Numarası ile kayıtlıdır. Klasik Türk edebiyatı çerçevesinde değerlendirilebilecek olan Cezîretü'l-Hükemâ, İslam tasavvuf düşüncesi ve elkimya (simya) odağında kaleme alınmış gazel ve kıt'a-ı kebirelerden oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında Cezîretü'l-Hükemâ'nın çeviri yazılı metninin hazırlanması ve incelemesi yapılarak alan yazınına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma;“Râhib Baba'nın Hayatı ve Eseri”,“Cezîretü'l-Hükemâ'nın İncelenmesi”ve“Cezîretü'l-Hükemâ'nın Çeviri Yazılı Metni”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kaynaklarda hakkında herhangi bir bilgi bulunmayan Râhib Baba'nın tespit edilebilen tek eseri olan Cezîretü'l-Hükemâ ışığında hayatı ve kişiliği hakkında elde edilen bilgi ve tespitler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Cezîretü'l-Hükemâ; nazım tekniği, üslup ve muhteva açısından incelemiştir. Üçüncü bölüm ise nüsha tavsifi, nüshanın imla özellikleri ve çeviri yazılı metinden oluşmaktadır. Çalışma sonucunda Râhib Baba'nın 17. yüzyılın ikinci yarısından önce hayatta olma ihtimalinin zayıf olduğu ve muhtemelen Bektaşiliğin Babagân koluna müntesip elkimya (simya) ile ilgilenen bir derviş olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Râhib Baba'nın Cezîretü'l-Hükemâ adlı eserinin çeviri yazılı metni hazırlanmış, inceleme sonucunda aruz vezni ile kaleme alınmış rumuzlarla örülü elkimya (simya) ve tasavvuf konulu şiirlerden oluşan bir eser olduğu saptanmış ve araştırmacıların dikkatine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The only known copy of Râhib Baba's work, Cezîretü'l-Hükemâ, is housed in the Konya Koyunoğlu City Museum and Library, registered under Inventory Number 15039. Situated within the tradition of classical Turkish literature, Cezîretü'l-Hükemâ comprises ghazals and kıt'a-ı kebire (qit'a-i kebira), with a thematic focus on alchemy and Islamic Sufi thought. This study aims to contribute to the field of Turkish literature by providing both a transcription and a textual analysis of the manuscript. The thesis is organized into three chapters:“The Life and Work of Râhib Baba”,“Textual Analysis of Cezîretü'l-Hükemâ,”and“Transcribed Version of Cezîretü'l-Hükemâ”. The first chapter offers hypotheses regarding the life and character of Râhib Baba—about whom no biographical information could be found in available sources—based on evidence derived from the manuscript itself. The second chapter analyzes the manuscript in terms of poetic technique, stylistic features, and thematic content. The final chapter includes a description of the manuscript, an overview of its orthographic features, and the fully transcribed text. The study concludes that it is unlikely Râhib Baba lived before the second half of the 17 th century. He was likely a dervish with an interest in alchemy, possibly affiliated with the Babagân branch of the Bektashi order. The transcribed version of Cezîretü'l-Hükemâ has been prepared, and the textual analysis reveals it to be a work comprising poems on alchemy and mysticism, composed in the aruz meter, embellished with the symbols, and presented here for scholarly use.