Şavşat ilçesinindeki kırsal turizmin sürdürülebilirliği: Yerel halkın algısı ve desteğine yönelik bir araştırma
sustainability of rural tourism in Şavşat districh: A research on local people's perception and support
  1. Tez No: 960338
  2. Yazar: SEZER ALTANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, Artvin iline bağlı Şavşat ilçesinde yaşayan bireylerin kırsal turizme yönelik algıları ile turizme verdikleri destek arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Kırsal turizmin sürdürülebilirliği anlayışı doğrultusunda yerel halkın algılarının önemi göz önünde bulundurularak, ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel boyutlarda turizme verdikleri destek düzeyleri ile ilişkisi analiz edilmiştir. Nicel araştırma yöntemi kapsamında kolayda örnekleme tekniğiyle seçilen 414 katılımcıya yüz yüze anket uygulanmış, elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, yerel halkın turizme yönelik tutumlarında cinsiyet, aylık gelir, medeni durum, eğitim durumu, Şavşat'taki yaşam süreleri ve yaşanılan yer arasında anlamlı faklılıklar bulunmuştur. Araştırma kapsamında, yerel halkın kırsal turizme yönelik destek düzeyinin ekonomik ve sosyo-kültürel algılar tarafından anlamlı şekilde ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, çevresel algıların da yerel halkın kırsal turizme olan destek düzeyi ile ilişkili olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş, ancak bu etkinin düzeyi diğer boyutlara göre daha sınırlı kalmıştır. Elde edilen korelasyon bulguları, kırsal turizm algılarının birbirinden tamamen bağımsız olmadığını, ancak turizme verilen destek düzeylerinin arasındaki ilişkide farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the perceptions of individuals living in Şavşat district of Artvin province towards rural tourism and their support for tourism. Considering the importance of the perceptions of local people in line with the understanding of the sustainability of rural tourism, the relationship between the levels of support they give to tourism in economic, socio-cultural and environmental dimensions was analysed. Within the scope of quantitative research method, a face-to-face questionnaire was applied to 414 participants selected by convenience sampling technique, and the data obtained were analysed by statistical methods. According to the results of the analyses, significant differences were found in the attitudes of local people towards tourism between gender, monthly income, marital status, educational status, duration of life in Şavşat and place of residence. Within the scope of the research, it was concluded that the level of local people's support for rural tourism is significantly related to economic and socio-cultural perceptions. In addition, environmental perceptions were also found to be statistically significantly related to the level of support of local people for rural tourism, but the level of this effect was more limited compared to other dimensions. The correlation findings show that rural tourism perceptions are not completely independent from each other, but the levels of support for tourism differ in the relationship between them.