Özel gereksinimli çocuğa sahip olan ve olmayan bakım verenlerin okupasyonel denge, benlik saygısı ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
A comparative study of occupational balance, self-esteem, and burnout levels among caregivers of children with and without special needs
- Tez No: 960337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel gereksinimli çocuğa sahip olan ve olmayan bakım veren bireylerin okupasyonel denge, benlik saygısı ve tükenmişlik düzeylerini incelemektir. Araştırma, kesitsel ve nicel bir tasarımla yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 25- 50 yaş aralığında, en az bir çocuğa bakım veren toplam 200 birey oluşturdu. Katılımcılar iki gruba ayrıldı: özel gereksinimli çocuğa sahip bakım verenler (n=100) ve özel gereksinimli çocuğu olmayan bakım verenler (n=100). Veri toplama aracı olarak Aktivite- Rol Dengesi Anketi, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Bakım Veren Stres İndeksi ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of occupational balance, self-esteem, and burnout among caregivers of children with and without special needs. The research was conducted using a cross-sectional and quantitative design. The study group consisted of 200 individuals aged between 25 and 50 who were providing care for at least one child. Participants were divided into two groups: caregivers of children with special needs (n=100) and caregivers of children without special needs (n=100). The data collection tools included the Activity-Role Balance Questionnaire, Rosenberg Self-Esteem Scale, Maslach Burnout Inventory, Caregiver Strain Index, and Coping Styles Scale.