Sosyal bilgiler öğretmenlerinin tarih bilgisi yeterlilik algılarının mesleki motivasyonlarına etkisi
The effect of social studies teachers' perception of competence in historical knowledge on their professional motivation
- Tez No: 960362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Eğitim öğretimin en temel öğesini öğrenciler ve onların öğrenmesinden birinci derecede sorumlu olan öğretmenler oluşturmaktadır. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin okullarda etkili bir biçimde sürdürülebilmesi, öğretmenlerin yüksek düzeyde motivasyona sahip olmaları ve yalnızca pedagojik formasyon değil, aynı zamanda alan yeterlilikleri açısından da yetkin olmalarını gerektirmektedir. Bunu sağlamanın en etkili yollarından birini de öğretmenlerin alan yeterliliklerinin farkında olarak mesleki motivasyonlarını artırmaları oluşturmaktadır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin tarih alan yeterlilik algılarının mesleki motivasyonlarına etkisini ortaya koymayı hedefleyen bu araştırmada, karma yöntem desenlerinden açıklayıcı ardışık desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda veri toplama aracı olarak tarih alan yeterlilik algısı ölçeği ve öğretmen motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise, araştırmacı tarafından geliştirilen ve 6 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most fundamental element of education and training is students and the teachers who are primarily responsible for their learning. Effectively carrying out educational activities in schools requires teachers to possess a high level of motivation and to be competent not only in terms of pedagogical formation but also in terms of their field competencies. One of the most effective ways to achieve this is for teachers to increase their professional motivation by being aware of their field competencies. This study, which aims to reveal the impact of social studies teachers' perceptions of their history field competencies on their professional motivation, employed a sequential explanatory design, a mixed-method design. A history field competency perception scale and a teacher motivation scale were used as data collection tools in the quantitative dimension of the study. A semi-structured interview form consisting of six questions, developed by the researcher, was used in the qualitative dimension of the study.