Türkiye'de zeytin fenolojisi: Keçiborlu (Isparta) örneği
Olive phenology in turkey: The case of Keçiborlu (Isparta)
  1. Tez No: 960363
  2. Yazar: TULPAR ATA TIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TOKGÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de zeytin yetiştiriciliğinin tarihini araştırmakta ve Göller Yöresinin kuzey kesiminde Burdur Gölü yakınında yer alan Isparta ilinin Keçiborlu İlçesinde zeytin yetiştiriciliğinin fenolojik özelliklerini incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, Türkiye'de zeytin yetiştiriciliğinin tarihsel gelişimini incelemek ve Keçiborlu İlçesinin üretim potansiyelini değerlendirmektir. Bu amaca ulaşmak için çalışma, tarih öncesi dönemden günümüze Türkiye'deki zeytin üretimini ekolojik yönlerine odaklanarak analiz etmektedir. İklimsel değişikliklerin ve antropo-jenik faktörlerin etkilerini değerlendirmek için tarihsel belgelerden yararlanılmış ve zeytinin Türkiye'nin tarımsal peyzajındaki rolünü anlamak için kapsamlı bir kaynak sağlanmıştır. Keçiborlu İlçesi için 1973-2023 arası sıcaklık ve yağış kayıtlarını içeren meteo-rolojik veriler Meteoroloji Genel Müdürlüğünden temin edilmiştir. Yağış verileri, ku-raklık analizlerini yapmak için DrinC yazılımı kullanılarak işlenmiştir. Türkiye İstatis-tik Kurumu tarafından kaydedilen ilçeye ait zeytin üretim istatistikleri de üretim geçmişini ortaya çıkarmak için incelenmiştir. Sıcaklık verilerinin analizi, ilçenin zeytin yetiştiriciliği için fenolojik olarak bü-yük ölçüde uygun olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kuraklık analizleri bölgedeki yağış seviyelerinin başarılı bir zeytin yetiştiriciliği için gerekli şartları karşıladığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın bulguları, ilçede zaman zaman aşırı sıcaklık olayları yaşansa da, uygun zeytin çeşitlerinin seçilmesiyle ilgili don zararının en aza indirilebileceğini gös-termektedir. Bu araştırma, bölgedeki zeytincilik potansiyeline ilişkin değerli bilgiler sunmakta ve daha ileri tarımsal ve ekolojik çalışmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the history of olive cultivation in Turkey and examines the phenological characteristics of olive cultivation in the Keçiborlu district of Isparta province, situated near Lake Burdur in the northern part of the Lake District in Southwest Anatolia. The primary objective of the research is to explore the historical development of olive cultivation in Turkey and assess the olive production potential of the Keçi-borlu district. To achieve this aim, the study analyzes olive production in Turkey from the prehistoric era to the present day, with a focus on its ecological aspects. Historical documents were utilized to evaluate the impacts of climatic changes and anthropo-genic factors, providing a comprehensive resource for understanding the role of ol-ives in Turkey's agricultural landscape. Meteorological data, including long-term temperature and precipitation rec-ords for the Keçiborlu district, were obtained from the Turkish State Meteorological Service. Precipitation data were processed using the DrinC software to perform drought analyses. Olive production statistics for the district, as recorded by the Turk-ish Statistical Institute, were also examined to uncover its production history. Analysis of temperature data indicated that the district is largely phenologi-cally suitable for olive cultivation. Furthermore, drought analyses revealed that pre-cipitation levels in the region meet the requirements for successful olive cultivation. The findings of this study demonstrate that while the district experiences oc-casional extreme temperature events, the associated frost damage can be minimized through the selection of appropriate olive varieties. This research contributes valuable insights into the potential of olive cultivation in the region, offering a foundation for further agricultural and ecological studies.