Anxiety levels among doctors working in a psychiatric hospital in response to artificial intelligence applications
Bir psikiyatri dal hastanesi'nde çalışan hekimlerin yapay zekâ uygulamaları karşısında oluşan kaygı düzeyleri
- Tez No: 960361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ, DOÇ. DR. MUSTAFA NURAY NAMLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Bir psikiyatri dal hastanesinde çalışmakta olan hekimlerde oluşan olası yapay zekâ kaygısını ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Aralık 2024'te İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde %62,1'i (n=139) kadın, %37,9'u (n=85) erkek olmak üzere toplam 224 olguyla yapılmıştır. Yüz yüze yapılan anket çalışması yoluyla sosyodemografik form ve Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen tüm veriler, sosyodemografik özellikler ve ölçeğin alt boyutları dikkate alınarak istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda katılımcıların YZKÖ soru başına genel puan ortalaması 3,33±0,88 olarak saptanmıştır. Bu değer soru başına yedi puanlık bir ölçekte orta düzeyde bir kaygıya işaret etmektedir. Katılımcıların en yüksek kaygı bildirdiği alan sosyoteknik körlük alt boyutu (ortalama 4,52±1,14) olurken, en düşük kaygı öğrenme (ortalama 2,52±0,96) alt boyutunda gözlenmiştir. Kadın katılımcıların yapay zekâ yapılandırması alt boyutunda erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek puan aldığı (p=0,002) görülmüştür. Çalışmamızda yaş, medeni durum, meslekte geçen süre ve uzmanlık branşı gibi faktörlerin YZ kaygısı üzerinde dikkate değer etkilerinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: To reveal the potential concerns about artificial intelligence among physicians working in a psychiatric hospital. MATERIAL AND METHOD: The study was conducted in December 2024 at the Istanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital with a total of 224 participants, 62.1% (n=139) of whom were female and 37.9% (n=85) of whom were male. A face-to-face survey was conducted using a sociodemographic form and the Artificial Intelligence Anxiety Scale. All data obtained were compared using statistical methods, taking into account sociodemographic characteristics and the subscales of the scale. RESULTS: In our study, the overall mean score per question on the AIAS for participants was found to be 3.33±0.88. This value indicates a moderate level of anxiety on a seven-point scale per question. The area where participants reported the highest anxiety was“Sociotechnical Blindness”(mean 4.52±1.14), while the lowest anxiety was observed in the“Learning”dimension (mean 2.52±0.96). Female participants scored significantly higher than males in the“Artificial Intelligence Configuration”sub-dimension (p=0.002). In our study, factors such as age, marital status, years of experience in the profession, and specialty field were found to have no significant effect on AI anxiety.