Okul öncesi çocuklarda genital bölgelerini bilme durumu
Knowledge of genital area in preschool children
- Tez No: 960367
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çocukluk çağındaki istismar durumları bugün olduğu gibi gelecek içinde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Olası istismar durumlarını önlemek ve çocuklara okul öncesi dönemde cinsel farkındalık kazandırmak büyük önem taşımaktadır.Çalışmanın amacı okul öncesi dönemdeki 4-6 yaş aralığındaki çocukların genital bölgelerini bilme durumlarını ve bu farkındalığın istismarları engellemedeki rolünü anlamaktır. Okul öncesi çocukların genital bölgelerini tanımaları ve bunun mahremiyetini kavramaları amaçlanmaktadır. Çalışmada veriler etik kurul ve gerekli kurum izinleri alındıktan sonra 24 Mart 2025 – 30 Mart 2025 tarihleri arasında kurumlara gidilerek toplandı. Okul yönetimine ve ebeveynlere araştırma hakkında gerekli olan sözlü bilgi verildikten sonra bilgilendirilmiş onam formunun okunması sağlanarak çalışmayı kabul edenlerin çocukları ile görsel ankete dayalı sorular sorularak elde edilen veriler kaydedildi. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ile analiz edildi. Görsel materyaller ile sorulan soruların yanıtları kayıt altına alınıp işlendi. Çalışmaya; Diyarbakır ilindeki bir okul öncesi eğitim kurumundan 4-6 yaş grubu 158 çocuk katılmıştır. Katılımcıların (n=158) %46,2'si (n=73) kız, %53,8'i (n=85) erkektir. Bu katılımcılardan 4 yaş grubu çocukların %14,56'sı (n=23) kız, %12.02'si (n=19) erkektir. 5 yaş grubu çocukların %24,05'i (n=38) kız, %30,38'i (n=48) erkektir. 6 yaş grubu çocukların %7,59'u (n=12) kız, %11,39'u (n=18) erkektir. Çalışma sonucu olarak 4-6 yaş grubu çocukların görsel anket ile yönlendirilen sorulara olumlu yanıt verme oranı %78,27 olarak saptanmıştır. Veriler yaşa ve cinsiyete göre farklılık göstermiştir. Kız çocuklarının farkındalık düzeyinin erkeklere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Tüm sonuçlar literatür kaynakları ile karşılaştırıldığında benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Bu bağlamda okul öncesi dönemde genital bölge farkındalığının maksimum seviyeye çıkartılması ve istismarların önüne geçilmesi hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
Cases of childhood abuse remain a serious issue today and are likely to continue being so in the future. Preventing potential abuse and fostering sexual awareness in children during the preschool period is of great importance. The purpose of this study is to understand the level of awareness preschool children aged 4 to 6 have regarding their genital areas and to explore the role of this awareness in preventing abuse. The aim is for preschool children to recognize their genital areas and understand the concept of privacy around these parts of the body. Data for this study were collected between March 24 and March 30, 2025, after obtaining approval from the ethics committee and the necessary institutional permissions. Following verbal briefings provided to school administrations and parents about the research, informed consent forms were shared. Data were collected through visual survey-based questions answered by the children of parents who gave consent. The collected data were then analyzed using descriptive statistical methods. Responses to the visual materials were recorded and processed. A total of 158 children aged 4 to 6 from a preschool institution in Diyarbakır participated in the study. Of these participants (n=158), 46.2% (n=73) were girls and 53.8% (n=85) were boys. Among them, 14.56% (n=23) of the 4-year-olds were girls and 12.02% (n=19) were boys. In the 5-year-old group, 24.05% (n=38) were girls and 30.38% (n=48) were boys. In the 6-year-old group, 7.59% (n=12) were girls and 11.39% (n=18) were boys. The findings revealed that 78.27% of the children aged 4 to 6 responded correctly to the visual survey questions. The data also showed variations based on age and gender, with girls demonstrating a higher level of awareness compared to boys. When compared to existing literature, the results of this study were consistent with similar findings. In this context, the study emphasizes the importance of maximizing genital area awareness during the preschool period as a key step in preventing abuse.