Yetişkin bireylerde erken dönem uyumsuz şemalar ve dürtüselliğin duygusal yeme ile ilişkisi
The relationship between early maladaptive schemas and impulsivity and emotional eating in adult individuals
  1. Tez No: 960366
  2. Yazar: EMİNE ÇABUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı erken dönem uyumsuz şemalar ve dürtüselliğin duygusal yeme ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu araştırmada değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada yer alan katılımcılar kolayda örnekleme yöntemine göre oluşturulmuştur. Araştırma 18 yaş üstü 168'i kadın 59'u erkek olmak üzere toplam 227 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak, demografik bilgi formu, Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3), Barrat Dürtüsellik Ölçeği Kısa Form (BIS-11-SF), Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiği SPSS 27 programı ile elde edilmiştir. Verilerin normalliğe uygunluğu analiz edilmiş ve dağılımın normal olduğu tespit edilmiştir. Bunun sonucunda analizler parametrik testler ile gerçekleştirilmiştir. Bağımsız gruplar için t- testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve değişkenler arasındaki anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu tespit etmek için Tukey post hoc testi kullanılmıştır. Pearson korelasyon analizi ve yordayıcı gücü test etmek için çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, duygusal yeme düzeyi ile erken dönem uyumsuz şema alanları ve dürtüsellik alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Özellikle, şema alt alanlarından yüksek puan alan bireylerde duygusal yeme davranışının arttığı ve dürtüsellik alt boyutlarından dikkatsel dürtüsellik düzeyinin bu değişkenler tarafından anlamlı düzeyde yordandığı görülmüştür. Bu bulgular, duygusal yeme davranışlarının hem bireyin çocukluk döneminde gelişen bilişsel şema örüntülerinden hem de dürtüsel eğilimlerinden beslendiğini göstermekte; şemaların duygusal ihtiyaçlarla, dürtüselliğin ise tepkisel davranışlarla bağlantılı olarak bu davranışı etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between early maladaptive schemas and impulsivity and emotional eating. In this study, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used to determine the relationship between the variables. The participants in the study were formed according to the convenience sampling method. The study consisted of a total of 227 participants, 168 female and 59 male, over the age of 18. Demographic information form, Young Schema Scale-Short Form 3 (YSÖ-SF3), Barrat Impulsivity Scale Short Form (BIS-11-SF), and Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) were used as data collection tools. The statistics of the data were obtained with the SPSS 27 program. The conformity of the data to normality was analyzed and the distribution was found to be normal. As a result, the analyzes were performed with parametric tests. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) were used for independent groups, and Tukey post hoc test was used to determine which groups had significant differences between the variables. Pearson correlation analysis and multiple regression analyses were applied to test the predictive power. According to the research results, significant and positive relationships were found between the level of emotional eating and early maladaptive schema areas and impulsivity sub-dimensions. In particular, it was observed that emotional eating behavior increased in individuals with high scores in schema sub-domains and that the level of attentional impulsivity from the impulsivity sub-dimensions was significantly predicted by these variables. These findings show that emotional eating behaviors are fed by both the cognitive schema patterns that develop in the individual's childhood and their impulsive tendencies; schemas affect this behavior in connection with emotional needs and impulsivity in connection with reactive behaviors.