Dişlilerdeki hatanın titreşim analizi yoluyla belirlenmesi
Detection faults of gear using vibration anaylsis
- Tez No: 588522
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dişliler sistemde hareket ve güç iletimi sağlayan makine elemanlarıdır. Bu nedenle sağlıklı bir aktarım sağlanabilmesi için dişlilerin hatasız olması gerekmektedir. Eğer hata mevcut ise erken teşhis edilip gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada kullanılan dişli çark sistemi tek kademelidir. İki adet ivmeölçer ile alınan veriler, çok kanallı ivme analizörü ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Öncelikle sağlıklı sistemden alınan farklı devirlerde titreşim sinyali ile sistemin genel karakteristik grafiği elde edilmiştir. Daha sonra hata modları oluşturularak farklı dönme devirlerinde analiz yapılmıştır. Böylece elde edilen sağlıklı sistem ve hatalı sistem arasında oluşan farklar karşılaştırılarak sistemde hangi dişlide ne gibi hataların oluşabileceği elde edilmiş ve oluşan hatalara göre hata modları oluşturulmuştur. Bu çalışmada hata belirleme için FFT, sepstrum ve dalgacık dönüşümü sinyal işleme metotları kullanılmıştır. Bu çalışmada ulaşılmak istenen hedef, dişli kutusunda oluşan problemleri belirlemek için herhangi bir de montaj yapılmadan nerede ve nasıl bir hata olduğu belirlenecek ve böylece hem süre buna paralel olarak hem de mali kazancımız oluşması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Gears are machine elements that provide motion and power transmission in the system. Therefore, in order to ensure a healthy transmission, the gears must be faultless. If there is a fault, it should be diagnosed early, and necessary arrangements should be made. The gear system used in this study has single stage. The data received by two accelerometers were transferred to the computer with the multi-channel acceleration analyzer. First, the general characteristic graph of the system was obtained by the vibration signal at different revolutions taken from the healthy system. Then error modes were generated and analyzed at different rotational speeds. Thus, the differences between the healthy system and the faulty system are compared and the errors in which the gear can occur in the system have been obtained and error modes have been formed according to the errors. FFT, sepstrum and wavelet transform signal processing methods were used in this study. In this study, the aim is to determine the problems in the gearbox and to determine where and how a mistake is made any disassembly, so that both the time and financial benefits are expected to occur.