Sportif rekreasyon etkinlikleri kapsamında kürek sporu yapan bireylerin, motivasyonel kararlılıkları ile sportif zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between motivational persistence and sports mental toughness in individuals participating in rowing as a recreational activity
- Tez No: 960414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Rekreasyonel kürek sporu yapan bireylerin zihinsel dayanıklılık ile motivasyonel kararlılıkları arasındaki ilişkiyi ve demografik faktörlerin etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Nicel, ilişkisel tarama modeliyle betimsel bir çalışma yürütülmüştür. Kişisel Bilgi Formu, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği (SZDÖ) ve Motivasyonel Kararlılık Ölçeği (MKÖ) kullanılmıştır. Türkiye'deki rekreasyonel kürekçilerden, amaçlı örnekleme ile 492 kişi (227 kadın, 265 erkek) seçilmiştir. Veriler Google Forms ile toplanmış; SPSS 26,0 ve AMOS 24,0 ile analiz edilmiştir. Güç analizi, %95 güven aralığında (p0,05). Erkekler, SZDÖ genelinde (t(490)=-3,721, p0,05), ancak eğitim durumu doğrudan negatif etkiye sahiptir (p=0,022). Sonuç: Zihinsel dayanıklılık ile motivasyonel kararlılık arasında pozitif ilişki doğrulanmıştır. Spor deneyimi, cinsiyet, yaş ve gelir belirli alt boyutları etkilerken, demografik faktörler ilişkiyi düzenlememiştir. Genç ve deneyimsiz sporcular için öz-güven artırıcı, kadınlar için başarısızlık korkusunu azaltan müdahaleler önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the relationship between mental toughness and motivational persistence in recreational rowers and the effects of demographic factors. Materials and Methods: A descriptive study based on a quantitative, correlational survey model was conducted. The Personal Information Form, Sports Mental Toughness Scale (SMTS), and Motivational Persistence Scale (MKÖ) were used. A purposive sample of 492 recreational rowers (227 female, 265 male) from Türkiye was selected. Data were collected via Google Forms and analyzed using SPSS 26.0 and AMOS 24.0. Power analysis indicated a minimum sample of 115 was sufficient at a 95% confidence level (p0.05). Males scored higher on SMTS overall (t(490)=-3.721, p0.05), but education had a direct negative effect (p=0.022). Conclusion: A positive correlation between mental toughness and motivational persistence was confirmed. Sports experience, gender, age, and income influenced specific subscales, but demographic factors did not moderate the relationship. Interventions enhancing confidence for young, inexperienced rowers and addressing failure fear in females are recommended.