1974 Kıbrıs barış harekâtı: Bursa ilinde yaşayan gazilerle sözlü tarih çalışması
1974 Cyprus peace operation: Oral history study with veterans living in bursa province
  1. Tez No: 960455
  2. Yazar: SEDA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarih boyunca jeopolitik konumunun önemi itibariyle çeşitli devletlerin hâkim olmaya çalıştığı bir ada olan Kıbrıs, 1571 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir. Kıbrıs'ın idaresi 1878'de geçici olarak İngilizlere bırakılmıştır. İngiltere 1960 yılına kadar yönetimini devam ettirmiştir. Adanın İngiltere'ye devrini fırsat olarak gören Rumlar Enosis'i gerçekleştirmek amacıyla EOKA terör örgütünü kurmuşlardır. Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakı hedefiyle Kıbrıs Türklerine karşı yapılan saldırılar 1963,1964 ve 1967 yıllarında yoğunlaşmıştır. Kıbrıslı Türkler de bu saldırılara karşı varlıklarını sürdürmek için 1958'de Türk Mukavemet Teşkilatı'nı (TMT) kurmuşlardır. Türk ve Rum toplumları arasında başlayan karışıklıklar 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin üç yıl sürmesiyle birçok tarafı olan çok yönlü bir mesele haline gelmiştir. Türkiye, Yunanistan ve İngiltere garantör devletler olarak Kıbrıs sorununa müdahil olmuşlardır. Muhtelif zamanlarda Kıbrıs sorunu çeşitli konferans, antlaşmalar ve BM Güvenlik Konseyi kararlarında yer almıştır. Fakat çözüm bulunamamıştır. Kıbrıs'a barış getirmek maksadıyla Türkiye tarafından yapılan 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile adanın taksimi gerçekleşmiştir. 1974 yılında Kıbrıs Türk Federe Devleti daha sonra 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuş ve mevcut statüsünü kazanmıştır. Sözlü tarih nesiller arası bilgi ve deneyimlerin aktarımlarına olanak vermektedir. Amacı sadece belgelere dayalı bir tarih değil görülmezden gelinenleri görerek, yaşanmış ayrıntılara inerek gerçekleri ortaya çıkarmaktır. Bu tezde 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı Bursalı gazilerin gözünden anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyprus, an island that various states have tried to dominate throughout history due to its geopolitical importance, came under Ottoman rule in 1571. The administration of Cyprus was temporarily handed over to The British in 1878. Britain continued its administration until 1960. Seeing the transfer of the island to England as an opportunity, the Greeks founded the EOKA terrorist organization in order to realize Enosis. Attacks against Turkish Cypriots with the aim of annexing Cyprus to Greece intensified in 1963, 1964 and 1967. In order to maintain their existence against these attacks, Turkish Cypriots established the Turkish Resistance Organization (TMT) in 1958. The unrest that began between the Turkish and Greek communities became a multifaceted issue with many sides during the three-year existence of the Republic of Cyprus, which was established in 1960. Türkiye, Greece and England intervened in the Cyprus problem as guarantor states. The Cyprus problem has been included in various conferences, agreements and UN Security Council resolutions at various times, but no solution has been found. The island was divided with the Cyprus peace operation carried out by Turkey on July 20, 1974, in order to bring peace to Cyprus. In 1974, the Turkish Federated State of Cyprus was established, and then in 1983, the Turkish Republic of Northern Cyprus was established and gained its current status. Oral history allows the transfer of knowledge and experiences between generations. Its aim is not just a history based on documents, but also to reveal the truth by seeing what is ignored and going into lived details. In this thesis, the 1974 Cyprus Peace Operation is told through the eyes of Bursa veterans.