Ankilozan spondilitli hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerinin gövde kas kalınlığı, postüral kontrol ve kifoz açısına etkisi
Effect of core stabilization exercises on trunk muscle thickness, postural control and kyphosis angle in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 960454
  2. Yazar: ZÜLAL BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, ankilozan spondilitli (AS) bireylerde sekiz haftalık kor stabilizasyon egzersizlerinin gövde kas kalınlığı, postüral kontrol, kifoz açısı ve fonksiyonel durum üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla planlanmış randomize kontrollü bir klinik araştırmadır. Katılımcıların tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerinde gövde kas kalınlıkları ultrasonografi ile ölçülmüş; transversus abdominus (TrA), internal oblik (İO), eksternal oblik (EO), rectus abdominus (RA) ve lumbal multifidus (LM) kasları incelenmiştir. Postüral kontrol Biodex Denge Sistemi ile, kifoz açısı ise inklinometre ile değerlendirilmiştir. Fiziksel fonksiyon, hastalık aktivitesi ve mobilite düzeyleri sırasıyla Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFİ), Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAİ) ve Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMİ) ile ölçülmüş; yaşam kalitesi Ankilozan Spondilit Yaşam Kalite Ölçeği (ASQoL) ile belirlenmiştir. Sabah sertliği değerlendirilmiş ve gövde kas dayanıklılığını ölçmek amacıyla kor endurans testleri uygulanmıştır. Çalışmaya toplam 31 birey katılmıştır. Tedavi grubu (n=16), ev egzersiz programına ek olarak sekiz haftalık kor stabilizasyon egzersizleri yaparken; kontrol grubu (n=15) yalnızca ev egzersiz programını uygulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled clinical trial planned to investigate the effects of eight weeks of core stabilization exercises on trunk muscle thickness, postural control, kyphosis angle and functional status in individuals with ankylosing spondylitis (AS). In the pre- and post-treatment evaluations of the participants, trunk muscle thicknesses were measured by ultrasonography; transversus abdominus (TrA), internal oblique (IO), external oblique (EO), rectus abdominus (RA) and lumbar multifidus (LM) muscles were examined. Postural control was assessed with the Biodex Balance System, and kyphosis angle was assessed with an inclinometer. Physical function, disease activity and mobility levels were measured with Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) and Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), respectively; Quality of life was determined using the Ankylosing Spondylitis Quality of Life Scale (ASQoL). Morning stiffness was assessed, and core endurance tests were performed to measure trunk muscle endurance. A total of 31 individuals participated in the study. The treatment group (n=16) performed core stabilization exercises for eight weeks in addition to the home exercise program, while the control group (n=15) performed the home exercise program alone.