Altyapı basketbol oyuncularında nöromusküler eğitim ve pilates egzersizlerinin denge ve performansa etkisi
The effect of neuromuscular training and pilates exercises on balance and performance in youth basketball players
- Tez No: 960482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ERGEZEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, 12–16 yaş altyapı erkek basketbolcularda 6 haftalık progresif yapılandırılmış nöromusküler egzersiz ile pilates programlarının denge, kor kas kuvveti ve basketbol performansı üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yürütülmüştür. Bir altyapı basketbol takımından gönüllü 34 sporcu katılmış, katılımcılar nöromusküler egzersiz (n=17) ve pilates (n=17) gruplarına rastgele atanmıştır. Her iki grup, klasik basketbol antrenmanlarına ek olarak haftada iki gün egzersiz programlarına katılmıştır. Katılımcıların performansları çalışmanın başında ve sonunda; dinamik denge (Y Denge Testi), kor kas kuvveti (1 Dakikalık Mekik ve Spora Özgü Plank Testi), çeviklik (T-Testi ve Illinois Çeviklik Testi), anaerobik güç (Koşu Temelli Anaerobik Sprint Testi - KTAST), dikey sıçrama, esneklik (Otur-Uzan Testi) ve şut becerisi (Serbest Atış Testi) ile değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 22.0 ile analiz edilmiş, normal dağılım varsayımları Kolmogorov-Smirnov testi ile kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comparatively investigate the effects of a 6-week progressively structured neuromuscular training and Pilates program on balance, core muscle strength, and basketball performance in 12–16-year-old male youth basketball players. A total of 34 volunteer athletes from a youth basketball team participated in the study and were randomly assigned to a neuromuscular exercise group (n=17) or a Pilates group (n=17). In addition to their regular basketball training, both groups participated in their respective exercise programs twice a week. Participants' performances were assessed at baseline and post-intervention using the following tests: dynamic balance (Y Balance Test), core strength (1-Minute Sit-up Test and Sport-Specific Plank Test), agility (T-Test and Illinois Agility Test), anaerobic power (Running-Based Anaerobic Sprint Test – RAST), vertical jump, flexibility (Sit-and-Reach Test), and shooting skill (Free Throw Test). Data were analyzed using SPSS 22.0. Normality was tested with the Kolmogorov-Smirnov test. Paired and independent samples t-tests were used for within- and between-group comparisons, and mixed-design ANOVA was conducted to examine time × group interactions.