Oyun dostu öğretmen farkındalık düzeyi ölçeği
Game-friendly teacher awareness scale
  1. Tez No: 960506
  2. Yazar: KÜBRA BAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu ölçek geliştirme çalışmasının amacı, öğretmenlerin oyun temelli öğrenmeye yönelik farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Bu doğrultuda, öğretimde oyunun önemi, öğretmenlerin oyuna ilişkin tutumları ve“oyun dostu öğretmen”kavramını destekleyen bir ölçek geliştirilmiştir. Sekiz farklı çalışma grubundan elde edilen verilerle kapsamlı analizler gerçekleştirilmiştir. 56 maddelik taslak ölçek, 267 öğretmene uygulanmış ve Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) yapılmıştır. AFA öncesi KMO = .960, Bartlett testi χ² = 11893.49 (df = 903; p < .001) olarak bulunmuş, verilerin faktör analizine uygun olduğu belirlenmiştir. AFA sonucunda düşük faktör yüküne sahip 13 madde ve uzman görüşüyle 3 madde çıkarılarak ölçek 40 maddeye indirilmiştir. AFA sonucunda dört faktörlü yapı, toplam %63.65 varyansı açıklamıştır (F1: %26.35, F2: %17.32, F3: %12.80, F4: %7.17). 40 maddelik ölçek, 290 kişilik örneklemle Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA)'ya tabi tutulmuş, 8 madde daha çıkarılarak ölçek 32 maddeye düşürülmüştür. DFA sonuçlarına göre CMIN/DF = 2.84, RMSEA = .080, RMR = .071, CFI = .869, IFI = .870, TLI = .856, NFI = .812 olarak bulunmuştur. AVE değerleri .476–.541, Kompozit Güvenirlik değerleri ise .823–.908 arasında değişmiştir. Sonuç olarak, dört faktör ve 32 maddeden oluşan ölçek, öğretmenlerin oyun temelli yaklaşımlara yönelik farkındalıklarını ölçmede geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
The aim of this scale development study is to develop a valid and reliable measurement tool to determine teachers' awareness levels regarding game-based learning. In this context, a scale was developed that supports the importance of play in education, teachers' attitudes toward play, and the concept of the“play-friendly teacher.”Comprehensive analyses were carried out with data obtained from eight different study groups. The initial draft scale consisting of 56 items was administered to 267 teachers, and Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted. Prior to the EFA, KMO = .960 and Bartlett's Test of Sphericity χ² = 11893.49 (df = 903; p < .001) indicated the data were suitable for factor analysis. As a result of the EFA, 13 items with low factor loadings and 3 items based on expert opinion were removed, reducing the scale to 40 items. The four-factor structure explained 63.65% of the total variance (F1: 26.35%, F2: 17.32%, F3: 12.80%, F4: 7.17%). The 40-item scale was then subjected to Confirmatory Factor Analysis (CFA) with a sample of 290 teachers. After removing 8 additional items, the final version of the scale consisted of 32 items. CFA results indicated a good model fit (CMIN/DF = 2.84, RMSEA = .080, RMR = .071, CFI = .869, IFI = .870, TLI = .856, NFI = .812). AVE values ranged between .476 and .541, and Composite Reliability values ranged between .823 and .908. In conclusion, the scale consisting of four factors and 32 items is a valid and reliable tool for measuring teachers' awareness levels regarding game-based approaches.