Wushu Kung-Fu antrenörlerinin liderlik özellikleri ile empati kurma ve kişilik özelliklerinin incelenmesi
Examining the leadership characteristics, empathy and personality traits of Wushu Kung-Fu coaches
- Tez No: 960505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Wushu Kung-Fu antrenörlerinin liderlik özellikleri, kişilik özellikleri ve empati düzeylerini; cinsiyet, eğitim durumu, antrenörlük seviyesi, uyguladıkları Wushu stili ve yurt dışında eğitim alma durumları gibi demografik değişkenler açısından incelemek ve ayrıca çok yönlü liderlik yönelimleri ile kişilik özellikleri ve empati düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Türkiye Wushu Kung-Fu Federasyonu'na bağlı çeşitli illerde aktif olarak görev yapan antrenörler oluşturmaktadır. Örneklemi ise kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan toplam 250 Wushu Kung-Fu antrenörü meydana getirmiştir. Veri toplama aracı olarak; Dursun, Günay ve Yenel (2019) tarafından geliştirilen“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği”, Atak (2013) tarafından geliştirilen“On Maddeli Kişilik Ölçeği”ve Lawrence ve arkadaşları (2004) tarafından geliştirilen, Barış ve Çolakoğlu (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılara demografik bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 23 programı ile analiz edilmiştir. Demografik özelliklerin dağılımı frekans ve yüzde ile gösterilmiş, grup karşılaştırmaları için bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Ölçek alt boyutları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, antrenörlerin en yüksek liderlik puanını insan kaynaklı liderlik alt boyutunda aldıkları, en düşük puanı ise politik liderlik boyutunda elde ettikleri görülmüştür. Kişilik özellikleri açısından yumuşak başlılık en yüksek, deneyime açıklık ise en düşük ortalamaya sahiptir. Empati düzeylerinde ise duygusal tepki boyutunun diğerlerine göre daha baskın olduğu belirlenmiştir. Wushu stili değişkenine göre yapılan karşılaştırmalarda, Taolu stilinde görev yapan antrenörlerin liderlik ve empati puanlarının Sanda stilindekilere kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, Wushu Kung-Fu antrenörlerinin çok yönlü liderlik yönelimlerinin, onların kişilik özellikleri ve empati düzeyleriyle pozitif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the leadership characteristics, personality traits, and empathy levels of Wushu Kung-Fu coaches in relation to demographic variables such as gender, educational background, coaching level, the style of Wushu they practice, and whether they have received training abroad. Additionally, the study aims to investigate the relationships between their multifactor leadership orientations, personality traits, and empathy levels. The study population consists of actively working coaches affiliated with the Turkish Wushu Kung-Fu Federation across various provinces. The sample includes a total of 250 Wushu Kung-Fu coaches selected using the convenience sampling method. As data collection tools, the“Multifactor Leadership Orientations Scale”developed by Dursun, Günay, and Yenel (2019), the“Ten-Item Personality Inventory”developed by Atak (2013), and the“Empathy Quotient Scale”developed by Lawrence et al. (2004) and adapted into Turkish by Barış and Çolakoğlu (2015) were used. Additionally, a“Personal Information Form”developed by the researcher was used to gather demographic data. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics 23. The distribution of demographic characteristics was presented with frequency and percentage values. To compare group differences, Independent Samples t-tests and One-Way ANOVA were used. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships between the subdimensions of the scales. According to the findings, the highest leadership scores were obtained in the human-oriented leadership subdimension, while the lowest scores were in the political leadership dimension. In terms of personality traits, agreeableness had the highest average, whereas openness to experience had the lowest. Regarding empathy, the emotional response subdimension was found to be the most prominent. When comparing Wushu styles, it was observed that coaches practicing the Taolu style scored higher in both leadership and empathy compared to those practicing the Sanda style. The results suggest that increases in Wushu Kung-Fu coaches' multifactor leadership orientation scores are positively associated with higher levels of personality traits and empathy.