Yerli dizilerde sekülerliğin ve muhafazakarlığın sunumu: Kızılcık Şerbeti dizisi üzerine bir alımlama analizi
The presentation of secularism and conservatism: A reception analysis of the Cranberry Sherbet series
  1. Tez No: 960510
  2. Yazar: FATMA HALIPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Son yıllarda yerli televizyon dizilerinde muhafazakârlık ve sekülerlik temsillerine sıkça rastlanmaktadır. Bu bağlamda, izleyicilerin söz konusu temsilleri nasıl okudukları/alımladıkları önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisini kendini muhafazakâr ve seküler olarak tanımlayan izleyiciler tarafından nasıl okunduğunu/alımlandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikle televizyonun toplumsal ve kültürel işlevleri ele alınmış, ardından muhafazakârlık ve sekülerlik kavramları kapsamlı biçimde tanımlanarak Türkiye'de ne anlam ifade ettikleri tartışılmıştır. Tezin kuramsal çerçevesini oluşturmak üzere İngiliz kültürel incelemeleri geleneğinden ve Stuart Hall'un Kodlama/Kodaçımlama kuramından yararlanılmış; egemen, müzakereci ve karşıt okuma biçimleri detaylandırılmıştır. Araştırmanın ampirik ayağında, Kızılcık Şerbeti dizisini izleyen ve kendilerini muhafazakâr ya da seküler olarak tanımlayan bireylerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Özellikle Kızılcık Şerbeti dizisi üzerine yapılan mevcut çalışmalarda, farklı yaşam tarzlarına sahip bireylerin diziyi nasıl alımladığına dair derinlemesine görüşmelere dayalı bir analiz bulunmamaktadır. Bu çalışma kendini muhafazakâr ve seküler olarak tanımlayan izleyicilerle yapılan görüşmelere odaklanması bakımından alandaki önceki araştırmalardan ayrılmaktadır. The findings reveal that viewers interpret the series differently depending on whether they identify themselves as conservative or secular.
Özet (Çeviri)
In recent years, representations of conservatism and secularism have frequently appeared in domestic television series. In this context, how viewers interpret or receive these representations has become a significant subject of research. This study aims to examine how the Turkish TV series Kızılcık Şerbeti is interpreted/received by viewers who identify themselves as either conservative or secular. Firstly, the social and cultural functions of television are addressed, followed by comprehensive definitions of the concepts of conservatism and secularism, along with a discussion on what these concepts signify in the context of Turkey. The theoretical framework of the thesis is based on the tradition of British cultural studies and Stuart Hall's Encoding/Decoding theory, detailing the dominant, negotiated, and oppositional reading positions. In the empirical part of the study, in-depth interviews were conducted with individuals who watch Kızılcık Şerbeti and identify themselves as either conservative or secular. Notably, existing studies on Kızılcık Şerbeti do not offer an analysis based on in-depth interviews that explore how individuals from different lifestyles interpret the series. In this respect, the present study distinguishes itself from previous research by focusing on interviews with viewers who identify as conservative and secular.