Yerli dizilerde erkek bedeninin metalaştırılmasının incelenmesi
Examination of the commodification of the male body in domestic series
  1. Tez No: 734097
  2. Yazar: GAMZE DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL TAMER TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, yerli dizilerde erkek bedeninin metalaştırılmasının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden erkeklere atfedilen ve televizyon dizilerinde yer alan erkeklik temsilleri incelenmektedir. Toplumsal cinsiyet kavramı, tarım toplumuna geçişle birlikte ortaya çıkmış, günümüzde hâlen hem kadınların hem de erkeklerin hak arama mücadelesi olarak varlığını sürdürdüğü bir alan olmuştur. Toplumsal cinsiyet, bireyleri sosyal ve kültürel olarak tanımlayarak ve konumlarını belirleyerek nasıl bir role bürünmeleri gerektiğini ifade etmektedir. Toplumsal cinsiyet rolleri, kültürel olarak farklılık gösterse de küreselleşen dünyada gelişimini sürdüren medya endüstrisi aracılığıyla aktarılmakta ve televizyon dizileri aracılığıyla sürekli yeniden üretilmektedir. Dizilerde yer alan erkek ana karakterlerin temsilinde yalnızca bedensel değil aynı zamanda tavır, davranış, tutum ve imajları üzerinden metalaştırılan kahramanlar,“ideal erkeğin”ve erkekliğin nasıl olması gerektiği ile ilgili öğretiler sunmaktadır. Medya eliyle aktarılan bu öğretiler, bireyleri popüler olana ve dolayısıyla tüketime yönlendirmektedir. Tüketilen ürünler zamanla ihtiyaç kaynaklı olmaktan çıkmakta, toplumda yer bulabilmek ve kimlik edinebilmek adına hazcı (hedonist) tüketim anlayışı benimsenmektedir. Popüler olan güzeldir ve tüketilmesi gerekir anlayışı ile birlikte izleyiciler de birçok şeyi tüketmeye başlamıştır. Ancak bu tüketim zamanla bedenlerin de tüketilmesine ve meta haline dönüşmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, Aşk-ı Memnu, Medcezir ve Kiralık Aşk dizilerinde yer alan erkek ana karakterler, dizilerin bölümleri izlenerek incelenmiş ve“idealize”edilen erkeğin hem bedensel hem de toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında nasıl kurgulandığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the commodification of the male body in domestic series. The representations of masculinity attributed to men through gender roles in television series are examined. The concept of gender emerged with the transition to agricultural society, and today it has been an area where both women and men continue to struggle for rights. Gender refers to the role of individuals by defining them socially and culturally and determining their positions. Although gender roles differ culturally, they are conveyed through the media industry, which continues its development in the globalizing world, and are constantly reproduced through television series. In the representation of the male main characters in the TV series, the protagonists commodified not only through their bodies, but also through their manner, actions, attitudes and images, offer teachings about the“ideal man”and how masculinity should be. These teachings, transmitted by the media, lead individuals to the popular and thus to consumption. The consumed products cease to be a source of need over time, and hedonistic consumption understanding is adopted in order to gain a place and identity in society. With the understanding that the popular is beautiful and must be consumed, the audience has started to consume many things. However, this consumption caused the bodies to be consumed and turned them into commodities over time. In this study, the male main characters in the TV series Aşk-i Memnu, Medcezir, and Kiralik Aşk are examined by watching the episodes of the serials, and it is discussed how the“idealized”man is constructed both physically and in the context of gender equality.