Mobil cihazların değişik harici antenler kullanılarak mühendislik ölçmelerinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of mobile devices in engineering measurements using various external antennas
  1. Tez No: 960571
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mobil cihazların harici antenlerle birlikte mühendislik ölçümlerinde kullanılabilirliğini ve elde edilen konum doğruluklarını incelemektedir. Gelişen GNSS teknolojileri ile birlikte, farklı işletim sistemlerine sahip mobil cihazların ve çeşitli harici antenlerin konum doğruluğu üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Uygulama kapsamında Android ve IOS tabanlı mobil cihazlarla, harici anten takılı ve takılı olmayan durumlarda konum verileri toplanmış ve bu veriler hassas GNSS alıcıları ile elde edilen referans koordinatlarla karşılaştırılmıştır. Çalışmada D10 Rugged tablet, CHCNAV LT800H tablet, Xiaomi Mi 11 Lite 5G, Apple iPad Pro ve iPhone 15 Pro gibi cihazlar kullanılmış; anten olarak ise u-blox, unicore ve ViDoc RTK tercih edilmiştir. Cihazlarla yapılan antensiz ölçümlerde hata değerleri metre seviyesinde, anten entegrasyonu sağlanan ölçümlerde ise santimetre seviyesinde sonuçlar elde edilmiştir. Özellikle ağaçlık, yapı yoğunluğu fazla olan ya da sinyalin zayıf olduğu alanlarda antensiz cihazların hata oranları ciddi şekilde artmıştır. Elde edilen bulgular, mobil cihazların harici anten ve düzeltme sistemleri ile birlikte kullanıldığında haritacılık sektöründe kullanılan GNSS alıcılarına yakın koordinat değerlerini sağlayabilmektedir. Yüksek doğruluk gerektirmeyen uygulamalarda uygun bir alternatif olabileceğini göstermektedir. Ancak, deformasyon ölçümleri gibi yüksek hassasiyet gerektiren mühendislik projelerinde GNSS alıcıları tercih edilmelidir. Bu bağlamda mobil cihazlar, taşınabilirlik, düşük maliyet ve kullanım kolaylığı gibi avantajlarıyla geniş bir uygulama alanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the usability of mobile devices with external antennas in engineering measurements and the location accuracies obtained. With the developing GNSS technologies, the effects of mobile devices with different operating systems and various external antennas on location accuracy were evaluated. Within the scope of the application, location data were collected with Android and IOS based mobile devices, with and without external antennas, and these data were compared with the reference coordinates obtained with sensitive GNSS receivers. Devices such as D10 Rugged tablet, CHCNAV LT800H tablet, Xiaomi Mi 11 Lite 5G, Apple iPad Pro and iPhone 15 Pro were used in the study; u-blox, unicore and ViDoc RTK were preferred as antennas. In the measurements made with the devices without antennas, the error values were at the meter level, and in the measurements with antenna integration, the error rates of the antenna-free devices increased significantly. Especially in areas with woods, high density of structures or weak signals, the error rates of the antenna-free devices increased significantly. The findings obtained indicate that when mobile devices are used with external antennas and correction systems, they can provide coordinate values close to GNSS receivers used in the mapping sector. It shows that it can be a suitable alternative in applications that do not require high accuracy. However, GNSS receivers should be preferred in engineering projects that require high precision, such as deformation measurements. In this context, mobile devices offer a wide range of applications with their advantages such as portability, low cost and ease of use.