Mimari tasarım stüdyosunda sinematografik anlatı ile bilgi üretimi için deneysel bir yöntem önerisi
An experimental method for knowledge production with cinematographic narrative in architectural design studio
- Tez No: 960570
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU SERTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez, 21. yüzyıl öğrenme ortamlarında hedeflenen kazanımların mimari tasarım stüdyolarına yansımalarını ve bu kazanımlara ulaşma sürecinde karşılaşılan problemleri anlamlandırmaya yönelik kapsamlı bir araştırmayı içermektedir. Mimarlık eğitiminin merkezinde yer alan tasarım stüdyoları, yaratıcı düşünme, eleştirel bakış ve deneyim temelli öğrenmeyi destekleme potansiyeline sahip olsa da, günümüz öğrenme hedeflerine ulaşmakta çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Bu çalışma, söz konusu sorunları yerinde tespit etmek ve alternatif bir pedagojik model önermek amacıyla yorumlayıcı paradigma çerçevesinde, eylem araştırması stratejisiyle yürütülmüştür. Araştırma sürecinde, stüdyo aktörlerinin deneyimlerinden elde edilen veriler, literatür incelemeleriyle birlikte değerlendirilmiş; problemler ve çözüme yönelik adımlar bu çift yönlü okuma ışığında şekillendirilmiştir. Geliştirilen eylem modelinde, disiplinlerarası etkileşime dayalı bir öğrenme ortamı hedeflenmiş; bu doğrultuda sinema ve mimarlık disiplinleri arasındaki yaratıcı etkileşim araştırmanın merkezine alınmıştır. Bu bağlamda çalışmanın ana amacı; sinemanın anlatı yapısı ve imge üretim araçlarının, tasarım stüdyosunda bir tasarımcı düşünme aracı olarak mimari tasarım sürecine katkılarını sorgulamak olarak belirlenmiştir. Modelin oluşumuna ilişkin veriler anket çalışmalarıyla elde edilirken, modelin uygulanması ve katkılarının değerlendirilmesine yönelik veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Elde edilen nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, sinemanın anlatı yapısı ve imge üretim araçlarının, mimarlık öğrencilerinin tasarım sürecinde yaratıcı, kavramsal ve eleştirel düşünmelerini desteklediğini; mekansal ve duyusal kullanıcı deneyimlerini dikkate alan tasarım kararları almalarına katkı sağladığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu tez, mimari tasarım stüdyolarının dönüşümünde disiplinlerarası etkileşimin önemli bir rol oynayabileceğini göstermekte; sinemasal düşüncenin mimarlık pedagojisine yaratıcı ve dönüştürücü bir katkı sunduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive study aimed at understanding the reflections of the intended outcomes of 21st-century learning environments on architectural design studios, as well as the challenges encountered in achieving these outcomes. Although design studios—central to architectural education—have the potential to support creative thinking, critical perspective, and experience-based learning, they face various challenges in meeting contemporary learning objectives. This study was conducted within an interpretive paradigm using an action research strategy to identify these issues in situ and propose an alternative pedagogical model. During the research process, data obtained from the experiences of studio participants were evaluated alongside literature reviews; problems and solution-oriented steps were shaped in light of this dual-layered analysis. The developed action model aimed to create a learning environment based on interdisciplinary interaction; accordingly, the creative interplay between the disciplines of cinema and architecture was placed at the heart of the research. In this context, the primary aim of the study was defined as exploring the contributions of cinema's narrative structure and image production tools to the architectural design process, positioning them as instruments of designerly thinking within the design studio. Data regarding the development of the model were collected through surveys, while data on the implementation and evaluation of the model's contributions were gathered through semi-structured interviews. The qualitative data obtained were analyzed using content analysis methods. Research findings reveal that the narrative structure and image production tools of cinema support architectural students' creative, conceptual, and critical thinking within the design process, and contribute to their ability to make design decisions that take into account spatial and sensory user experiences. In conclusion, this thesis demonstrates that interdisciplinary interaction can play a significant role in transforming architectural design studios, and argues that cinematic thinking offers a creative and transformative contribution to architectural pedagogy.