Wound myiasis in peshawar with reference to cases of old world screw worm 'chyrsomya bezziana'
Peşaver'de eski dünya vida kurdu chyrsomya bezziana vakalarıyla ilgili yara miyazı
  1. Tez No: 960590
  2. Yazar: SYEDA ZAHRA DÜRRANİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARRAH ZAİDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Zooloji, Parasitology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Peshawar
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Peşaver vadisinde miyazis vakalarını araştırmak amacıyla bir çalışma yürütülmüş olup bu amaçla, Badaber, Matani, Mashoggagar ve Masho-khel olmak üzere dört bölgedeki sivil veterinerlik dispanserlerinde enfekte hayvanlar araştırılmıştır. Veriler neticesinde, 2013 yılı boyunca evcil hayvanlarda yaklaşık 333 yara miyazisi vakası rapor edildiği belirtilmiştir (Koyunlarda %37.2, Köpeklerde %31.2, İneklerde %16.5 ve Keçilerde %15.1). Miyazis insidansı yılın soğuk aylarında en düşük seviyede olduğu, ilgili dispanserlerde ek olarak bir anket çalışmasının yapıldığı ve Ivermectin'in klinik pratisyenler arasında tercih edilen ilaç olduğu tespit edilmiştir. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında rapor edilen yedi vakadan toplanan rastgele seçildi kurtçuklar ve yetişkin hale gelene kadar büyütülmüş, yaralardan toplanan geç veya son evredeki üçüncü larva evresi, substrat olarak taze karaciğer ile beslenmiş olup larvaların boyutu 0.6 cm ile 1.5 cm arasında değiştiği belirlenmiştir. Üçüncü evre larvaların ultra-yapısını incelemek üzere Peşaver Üniversitesi Merkezi Kaynak Laboratuvarı'nda taramalı elektron mikroskobu kullanılarak incelenmiştir. Chrysomya bezziana'nın üçüncü evre larvaları beş papillaya sahip bir ön spiracle gösterdiği, omur bantları vücut boyunca uzandığı ve Baş segmenti, diken benzeri görünümde ve arka tarafa yönelmiş dikenli bir arka kenarla donatılmış olduğu belirlenmiştir. Torasik segmentler, düzensiz dizilmiş diken sıralarından oluşan arka yerleşimli omur bantlarına sahiptir. Her bant üzerindeki dikenler önde en büyük, arkada ise en küçüktür. Omur bantları arasındaki kutikula düzgündür ve diken/setae bulunmamaktadır. Puparyal deri, ön spiracle'ın papillasını göstermediği ancak larval yüzeydeki omur bantlarına benzer şekilde iyi gelişmiş diken bantlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Dikenler, ön ve arka bölümlere ayrılabilen diken benzeri yapılardır ve aralarında dar bir diken içermeyen alan bulunmaktadır. Toplanan tüm yetişkin sinekler C. bezziana olarak tanımlanmıştır. Yetişkin sineklerin morfolojisi çeşitli özellikler açısından gözlemlenmiş olup, C. bezziana'yı teşhis etmekte kullanılan karakteristikler şunlardır: alt squama beyazdır, dişilerin alın şeridi paralel kenarlıdır ve erkek gözünün fasetleri tekdüzedir. Bu çalışma, bölgede vida kurdu sineklerinin morfolojisinin anlaşılmasına katkıda bulunmakla birlikte, bu yönde yapılacak sonraki çalışmalar için kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
A study was conducted to investigate wound myiasis in the Peshawar vale. Civil veterinary dispensaries at four localities, namely Badaber, Matani, Mashoggagar, and Masho-khel, were surveyed for infested animals. Our data shows that during 2013, approximately 333 cases of wound myiasis were reported in domestic animals (37.2% in sheep, 31.2% in dogs, 16.5% in cows, and 15.1% in goats). The incidence of myiasis was lowest during the cold months of the year. A questionnaire survey was additionally carried out in the respective dispensaries, revealing that Ivermectin was the drug of choice among clinical practitioners. Maggots from seven cases (reported during April, May, June, July, August, September, and October) were selected randomly and reared until adult emergence. Late or post-feeding third instar larvae collected from wounds were provided with fresh liver as a substrate. The size of the larvae ranged between 0.6 cm to 1.5 cm. The ultra-structure of the third instar larvae was observed using a scanning electron microscope. For this purpose, facilities at the Centralized Resource Laboratory of the University of Peshawar were utilized. The third instar larvae of Chrysomya bezziana show an anterior spiracle with five papillae. Spine bands run along the whole length of the body. The head segment is provided with a posterior rim of spines, all thorn-like in appearance and posteriorly directed. The thoracic segments have posteriorly situated spine bands composed of irregularly aligned rows of spines. The spines on each band are largest at the anterior and smallest at the posterior margins. The cuticle between the spine bands is smooth with no spines/setae present. The puparial skin does not show the papillae of the anterior spiracle, though it possesses well-developed spine bands similar to those on the larval surface. The spines are thorn-like and divisible into anterior and posterior sections with a narrow spine-free area in between. All the adult flies reared from the collections were identified as C. bezziana. The morphology of the adult fly was observed for different characteristics. The third instar larvae of C. bezziana have an anterior spiracle with approximately five papillae. For adults, the following characteristics are diagnostic for C. bezziana: the lower squamae are waxy white, the frontal stripe of females is parallel-sided, and the facets of the male eye are uniform in appearance. This study advances our understanding of the morphology of screw worm flies in the region. Further studies in this direction will shed light on different species involved.