Elektrikli araç tahrik sisteminin modellenmesi ve enerji tüketiminin farklı sürüş çevrimlerinde incelenmesi
Elektri̇kli̇ araç tahri̇k si̇stemi̇ni̇n modellenmesi̇ ve enerji̇ tüketi̇mi̇ni̇n farkli sürüş çevri̇mleri̇nde i̇ncelenmesi̇
  1. Tez No: 960594
  2. Yazar: ÇAĞIN UZSEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde dünya enerji ihtiyacı büyük oranda fosil yakıttan karşılanmaktadır. Petrol tüketimini azaltmak ve gelecekte oluşabilecek potansiyel enerji krizlerinin önüne geçmek için günümüzde elektrik enerjisi ile çalışan yüksek verimli otomobiller geliştirilmeye başlanmıştır. Elektrikli araçların enerji ihtiyaçlarını karşılamak için şarj istasyon sistemleri bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Tesla Model 3 araç verileri kullanılarak Matlab Simulink programında modelleme yapılmıştır. Modelleme deneysel verilerle desteklenmiş ve farklı sürüş çevrimlerinde incelenerek bazı çıkarımlar yapılmıştır. Bu çevrimler aynı zamanda NEDC ve WLTP gibi standart sürüş çevrimlerinden de oluşmaktadır. Bataryalı elektrikli araçlar, şarj istasyonundan temin ettiği elektrik enerjisini bataryada depolar ve elektrik motoru ile mekanik enerjiye çevirir. Elektrikli araçlarda enerji tüketimi hesabı yapılırken; ivme direnci, hava direnci, eğim ve yuvarlanma dirençleri hesaba katılmaktadır. Buna karşılık elektrik motoru bataryadan temin ettiği elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirerek aktarma organı vasıtasıyla tekerleklere aktarır. Özellikle şehir içi odaklı, ani hızlanmalar olmayan çevrimlerde (örneğin NEDC), düşük hızlarda enerji verimliliğinin arttığı görülmüştür. Buna karşılık ani hızlanma ve yüksek hız içeren (örneğin WLTP) çevrimlerde enerji tüketimi daha fazla olmaktadır. Bu çalışma literatüre katkı sağlayarak sürüş çevrimi temelli enerji analizlerine katkı sağlayacak niteliktedir. Elde edilen sonuçlar, elektrikli taşıtların enerji tüketimini ani hızlanmaların sıklığı, yüksek sürat ve yüksek eğimin etkili olduğunu göstermektedir. İstanbul site alt yapısı ve dairelerin günlük ortalama kullandığı enerji bilgilerinden yola çıkarak şarj alt yapısı ve elektrikli araç pazar oranları hakkında analiz yapılmıştır. Bu çalışmadan yola çıkarak her ne kadar günümüzde içten yanmalı araçlara alternatif olarak görülen bataryalı elektrikli araçların kullanımı artsa da bataryalı elektrikli araçlarda menzil ve sitelerin şarj alt yapısı konuları halen üzerinde çalışılması gerekilen bir konudur.
Özet (Çeviri)
Today, the world's energy needs are largely met by fossil fuels. In order to reduce oil consumption and prevent potential energy crises that may occur in the future, high-efficiency cars operating with electric energy have begun to be developed. Charging station systems are emerging as a need to meet the energy needs of electric vehicles. In this study, modeling was done in Matlab Simulink program using Tesla Model 3 vehicle data. Modeling was supported with experimental data and some inferences were made by examining it in different driving cycles. These cycles also consist of standard driving cycles such as NEDC and WLTP. Battery electric vehicles store the electrical energy they obtain from the charging station in the battery and convert it into mechanical energy with the electric motor. When calculating energy consumption in electric vehicles; acceleration resistance, air resistance, slope and rolling resistances are taken into account. In contrast, the electric motor converts the electrical energy it obtains from the battery into mechanical energy and transfers it to the wheels via the drivetrain. It has been observed that energy efficiency increases at low speeds, especially in cycles focused on urban areas and without sudden acceleration (e.g. NEDC). On the other hand, energy consumption is higher in cycles that include sudden acceleration and high speed (e.g. WLTP). Based on the information on Istanbul site infrastructure and the average daily energy used by the flats, an analysis was made on the charging infrastructure and electric vehicle market rates. This study contributes to the literature and contributes to driving cycle-based energy analyses. The results obtained show that the frequency of sudden acceleration, high speed and high slope are effective in the energy consumption of electric vehicles. This study reveals that with the increasing use of electric vehicles, the importance of studies on improving electric vehicle range and charging times should remain.