Acil serviste kardiyak troponin değeri yüksek saptanan ve hospitalizasyon gerektiren COVİD-19 olgularının kan basıncı, nabız sayısı, periferik oksijen satürasyonu kaynaklı fizyolojik indeksler ile klinik seyirleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between physiological indices derived from blood pressure, heart rate, and peripheral oxygen saturation and the clinical course in COVID-19 cases with elevated cardiac troponin levels requiring hospitalization presenting to the emergency department
  1. Tez No: 960621
  2. Yazar: ERHAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmada acil servis başvurusu sonrası COVID-19 enfeksiyonu nedeni ile hospitalize edilen hastalarda acil serviste ilk değerlendirmelerinde kardiyak troponin yüksekliği mevcut hastaların hastaneye başvuru esnasında hesaplanan SI, sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, PPI, SS ve sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, PPI değerlerinin SpO2 değerlerine oranlarının klinik seyir ve mortalite tahmini üzerine olan etkisinin araştırılması Yöntem: Çalışmaya acil servise başvurup COVID-19 PCR testi pozitif olan, akciğer görüntülemelerinde COVID-19 enfeksiyonu ile uyumluluğu mevcut ve başvurudaki klinik-tetkik değerlendirmeleri sonrası primer sorumlu hekim kanaatince COVID-19 enfeksiyonu ile uyumlu olarak değerlendirilen hastaneye yatışı yapılan acil serviste ilk troponin değeri yüksek saptanan vakalar dahil edildi. 11 Mart 2020 – 10 Kasım 2022 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran ve yatışı yapılan hastalar retrospektif olarak araştırıldı. Bu vakaların ilk başvuru anındaki fizyolojik parametrelerine bakılarak SI, sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, PPI ve SS gibi fizyolojik indeks hesaplamaları yapıldı. Ayrıca, diğer indekslerin de (sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, PPI) SpO2 değerine oranları hesaplandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların verileri çalışmacı tarafından FONET Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden elde edildi. Bulgular: 18-74 yaş aralığındaki hastaların mortalite durumlarına göre PP/SpO2 değerleri arasında istatiksel anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). Hastaların mortalite durumlarına göre SI, sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, PPI, SS, sSI/SpO2, AgeSI/SpO2, MSI/ SpO2, DSI/SpO2 ve PPI/SpO2 değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to investigate the impact of indices calculated during the initial emergency department evaluation of patients hospitalized due to COVID-19 infection and presenting with elevated cardiac troponin levels. These indices include SI, sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, and PPI. Additionally, the study examines the effect of the ratios of these indices (sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, PPI) to SpO2 values on prognosis and mortality prediction. Material and Methods: The study included patients admitted to the hospital who presented to the emergency department with a positive COVID-19 PCR test, lung imaging consistent with COVID-19 infection, and who were assessed as having COVID-19 infection based on the clinical and laboratory evaluations at admission, in the opinion of the primary responsible physician. Patients who presented to and were hospitalized in the Emergency Department of Gülhane Training and Research Hospital between March 11, 2020, and November 10, 2022, were retrospectively investigated. Physiological indices such as SI, sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, PPI, and SS were calculated based on the physiological parameters recorded at the time of initial admission. Additionally, the ratios of other indices (sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, PPI) to SpO2 values were also calculated. The data of the patients included in the study were obtained by the researcher through the FONET Hospital Information Management System (HIMS). Results: No statistically significant difference was observed in PP/SpO2values according to the mortality status of patients aged 18-74 years (p>0.05). However, statistically significant differences were found in SI, sSI, AgeSI, MSI, DSI, PP, PPI, SS, sSI/SpO2, AgeSI/SpO2, MSI/SpO2, DSI/SpO2, and PPI/SpO2values based on the mortality status of these patients (p0.05).