Sağlık turizminde uluslararası yasal düzenlemelerin ve hukuki boyutlarının karşılaştırmalı analizi: Ülkeler arası uygulama farklılıklarının ve standartların belirlenmes
Comparative analysis of international legal regulations and legal dimensions in health tourism: Determination of implementation differences and standards between countries
- Tez No: 960620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, sağlık turizmi alanında hızla genişleyen uluslararası hasta hareketliliğinin hukuki güvence gereksinimini karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelemektedir. Çalışmada Türkiye, Tayland, Hindistan, Güney Kore, Singapur, Meksika, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri düzenleyici çeşitlilik, pazar büyüklüğü ve veri erişilebilirliği kriterleriyle seçilmiş; hasta güvenliği, sorumluluk–tazminat, veri koruma ve akreditasyon eksenlerinde işlevsel karşılaştırma yapılmıştır. Yöntem olarak normatif analiz, resmî istatistiklerin sayısal sentezi ve matrise dayalı varyans değerlendirmesi kullanılmıştır. Bulgular, yüksek akreditasyon yoğunluğu ve kusurdan bağımsız tazminat fonu uygulayan ülkelerin hasta başına gelirde artış sağladığını, buna karşın veri paylaşım standardı düşük kalan modellerde şeffaflık ve güvenlik çıktılarının geride kaldığını göstermiştir. WHO SPAR skorları ile ulusal sorumluluk rejimleri arasındaki ilişki, iş birliği kapasitesinin klinik risk yönetimine doğrudan yansıdığını ortaya koymuştur. Tez, regülasyon, akreditasyon ve veri şeffaflığı üçlüsünün sürdürülebilir rekabet avantajı yarattığını savunarak politika yapıcılara uyumlaştırılmış standart seti önerisinde bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler Sağlık turizmi, karşılaştırmalı hukuk, akreditasyon, hasta güvenliği, tazminat fonu, veri koruması
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the growing need for legal assurance in global health-tourism flows through a comparative legal lens. Eight jurisdictions—Türkiye, Thailand, India, South Korea, Singapore, Mexico, the European Union and the United States—were selected on the basis of regulatory diversity, market scale and data availability. Functional comparison was carried out across four axes: patient safety, liability-compensation, data protection and accreditation. The methodology combines doctrinal review, quantitative synthesis of official statistics and matrix-based variance analysis. Findings indicate that jurisdictions coupling high accreditation density with no-fault compensation funds achieve higher per-patient revenue, whereas models with weak data-sharing standards lag in transparency and safety outcomes. The correlation between WHO SPAR capacity scores and national liability regimes demonstrates that international cooperation capacity directly affects clinical risk management. The study argues that the triad of regulation, accreditation and data transparency generates a sustainable competitive edge, and proposes a harmonised standard set for policymakers. Keywords Health tourism, comparative law, accreditation, patient safety, compensation fund, data protection