Mobil sağlık uygulamaları kullanımının sağlığı koruma davranışlarına etkisi
The effect of mobile health application use on healthpromoting behaviors
  1. Tez No: 960630
  2. Yazar: SEMA DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, mobil sağlık uygulamaları kullanım durumlarının bireylerin sağlığı koruma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini Yozgat il merkezinde yaşayan bireyler oluşturmuştur. Örneklem, kamu kurumlarında çalışan memurlar ile Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan işçilerden oluşan toplam 454 kişiden meydana gelmiştir. Veriler, literatürde geçerliliği ve güvenirliği sağlanmış olan Sağlığı Koruyucu Davranışlar Ölçeği ile Mobil Sağlık Uygulaması Kullanım Anketi aracılığıyla toplanmış; analizlerde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, mobil sağlık uygulamalarını düzenli olarak kullanan bireylerin, kullanmayanlara kıyasla daha yüksek düzeyde sağlığı koruma davranışları sergilediğini göstermiştir. Ayrıca eğitim düzeyi, genel sağlık algısı, telefona indirilen uygulama sayısı ve uygulama kullanım amacı gibi değişkenlerin de sağlık koruma davranışları ile anlamlı ilişkiler içinde olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, mobil sağlık uygulaması kullanımı, kadın cinsiyet, olumlu sağlık algısı, kronik hastalık varlığı, memur olma, yaş ve ailede sağlık çalışanı bulunması, sağlığı koruma davranışlarını anlamlı biçimde artıran faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın bulguları, mobil sağlık uygulamalarının bireylerin sağlık bilincini artırmada ve sağlıklı yaşam davranışlarını benimsemelerinde etkili bir araç olabileceğini ortaya koymaktadır. Elde edilen veriler, halk sağlığını geliştirmeye yönelik politika ve stratejilere katkı sağlayabilecek nitelikte olup, dijital sağlık teknolojilerinin etkin kullanımını destekleyecek çalışmalara da zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of mobile health application usage on individuals' health-protective behaviors. The population of the research consists of individuals residing in the city center of Yozgat. The sample includes a total of 454 participants, composed of public servants working in government institutions and workers employed in the Organized Industrial Zone. Data were collected using the Health-Protective Behavior Scale and the Mobile Health Application Usage Questionnaire, both of which have established validity and reliability in the literature. Descriptive statistics, t-tests, ANOVA, and regression analyses were utilized for the data analysis. The findings revealed that individuals who regularly use mobile health applications exhibit higher levels of health-protective behaviors compared to those who do not. Additionally, variables such as education level, general health perception, the number of applications downloaded to the phone, and the purpose of using the applications were found to be significantly associated with health-protective behaviors. According to the regression analysis results, factors such as the use of mobile health applications, being female, having a positive health perception, presence of chronic disease, being a public servant, age, and having a family member working in healthcare significantly contribute to the enhancement of health-protective behaviors. These findings indicate that mobile health applications can be effective tools in raising individuals' health awareness and promoting healthy lifestyle behaviors. The data obtained from this study may contribute to policies and strategies aimed at improving public health and provide a foundation for further research that supports the effective use of digital health technologies.