Oküler uygulamaya yönelik norfloksasin içeren polimerik nanopartikül formülasyonlarının tasarımı ve in vitro değerlendirilmesi
Design and in vitro evaluation of polymer nanoparticle formulations containing norfloxacin for ocular application
- Tez No: 960629
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Oküler enfeksiyonların etkin bir şekilde tedavi edilemediği durumlar görme kaybına neden olabilecek ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bakteriyel konjonktivit dünya genelinde en sık karşılaşılan oküler enfeksiyonlardan biri olarak belirtilmektedir. Tedavisi için pek çok antibiyotik çeşidi kullanılmaktadır. Bu maddeler arasında Norfloksasin (NFX) gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkili, geniş spektrumlu florokinolon grubu antibiyotikler arasında yer almakta ve oküler enfeksiyonlardaki etkin ve güvenilir kullanımı farklı çalışmalarla gösterilmiştir. Ancak NFX'in sudaki düşük çözünürlüğü ve oküler ilaç uygulamalarındaki anatomik ve fizyolojik kısıtlamalardan dolayı düşük biyoyararlanımla karşılaşılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında NFX'in düşük biyoyararlanım problemini ortadan kaldırması amaçlanan, oküler uygulamaya uygun ve uzatılmış salıma sahip polimerik nanopartiküller Eudragit® RS 100 (ERS) ve Eudragit® RS 100 : Polikaprolakton (PCL) karışım halinde kullanılarak püskürterek kurutma yöntemiyle hazırlanmıştır. Hazırlanan polimerik nanopartiküllerin karakterizasyon çalışmaları detaylı olarak gerçekleştirilmiş ve in vitro salım çalışması ile salım özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Insufficient treatment of ocular infections can result in severe complications, including irreversible vision loss. Bacterial conjunctivitis, a highly prevalent ocular infection globally, is commonly managed with a variety of antibiotic therapies. Among these antibiotics, Norfloxacin (NFX) - a broad-spectrum fluoroquinolone - exhibits potent activity against both Gram-positive and Gram-negative bacterial pathogens, with its efficacy in ocular infections well-documented in the literature. Nonetheless, the therapeutic potential of NFX is significantly limited by its poor aqueous solubility and the anatomical structure and physiological barriers of the eye, leading to limited ocular bioavailability. To overcome these challenges, nanoparticles were formulated for sustained ocular drug delivery using Eudragit® RS 100 (ERS) alone and in combination with Polycaprolactone (PCL). Polymeric nanoparticles were prepared with spray-drying method and physicochemical characterization studies were performed in detail. The release kinetics were evaluated through in vitro dissolution studies, aiming to enhance the ocular bioavailability and therapeutic performance of NFX with the help of polymeric nanoparticles.