Yerel yönetimlerde karar alma mekanizmalarına halkın katılımı
The People participation to mechanism of taking decision at local administrations
- Tez No: 96064
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN SİTEMBÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yerel yönetimler bugün dünyanın bütün ülkelerinde varlıklarını sürdürmektedirler. Yerel yönetimler halka en yakın yönetim birimi olarak demokrasinin ve halk katılımının güvencesidir. Ancak ülkelerin merkeziyetçilik derecelerine göre bu katlimi ve demokrasi farklı boyutlarda gerçekleşmektedir. Ancak yerel yönetimlerin özerkliğinin ve demokratikleşmesinin önemi günümüzde bütün ülkeler tarafından kabul edilmektedir. Bu çalışmada yerel yönetimler, tarihi gelişimleri, bugünkü durumları, karar alma mekanizmaları ve bu mekanizmalara halkın katılımı incelenmiştir. Sonuçta, yaptığımız ankette katlimi seviyesinin gereken boyutlarda olmadığı gözlenmiştir. < 2C ^teaKÖĞKBTte KURIJIUD DOKÜMANTASYON MERKEZl
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, all countries in the world local administrations continue their existences. Local administrations are guarantee of democracy and people participation as the most close administration units to the people. But according to level of centralizm of countries, this participation being real at different dimensions. However importance of autonomy and democratization of local administrations accepted by all countries. In this study, local administrations, their historical developments, situations ontodat, their mechanism of taking decision and people participation to these mechanism were examined. At the end, the questionnaire which we made, it was observed that level of participation was not at required dimensions.