Antalya ili örtü altı tarım çalışanlarında sağlık inanç modeline temellendirilmiş eğitim girişimlerinin güvenli pestisit kullanımı ve biyobelirteçlerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of education interventions based on health belief model on safe pesticide use and biomarkers in greenhouse agriculture workers in antalya: Randomized controlled study
  1. Tez No: 960646
  2. Yazar: DİLEK AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÖNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Antalya İli örtü altı tarım çalışanlarında Sağlık İnanç Modeli'ne (SİM) temellendirilmiş eğitim girişimlerinin güvenli pestisit kullanım davranışlarına ve biyobelirteçlerine etkisinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma randomize kontrollü tek kör girişimsel desendedir. Çalışma Kasım 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında Antalya ili Kumluca ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 33 girişim ve 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 65 örtü altı tarım çalışanı oluşturmuştur. Girişim grubuna 11 haftalık SİM'e temellendirilmiş eğitim girişimleri uygulanmıştır (SİMTEG). Veriler Güvenli Pestisit Kullanım Davranışları Soru Formu (GPKD), Güvenli Pestisit Kullanım Davranışlarına Yönelik Sağlık İnançları Ölçeği (GPKD-SİM) ve idrar örnekleri toplanarak elde edilmiştir. Organofosfatlı pestisitlerin biyobelirteci olan dialkil fosfatlar (DAP'lar); dimetil fosfat (DMP), dimetiltiyofosfat (DMTP), dimetilditiyofosfat (DMDTP), dietil fosfat (DEP), ve dietilditiyofosfat (DEDTP) metabolitleri sıvı kromatografi/tandem kütle spektrometresi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effects of educational interventions based on the Health Belief Model (HBM) on safe pesticide use behaviors and biomarkers among greenhouse agricultural workers in Antalya Province. Method: The research employed a randomized, single-blind, interventional design. The study was conducted in the Kumluca district of Antalya Province between November 2023 and February 2024. The study sample consisted of 65 greenhouse agricultural workers, 33 in the intervention group and 32 in the control group. The intervention group received 11 weeks of educational interventions based on the Safe Pesticide Use Behaviors (HeBSaPU). Data were obtained using the Safe Pesticide Use Behaviors Questionnaire (SPUB), the Health Beliefs Scale for Safe Pesticide Use Behaviors (HeBSaPUB), and urine samples. Dialkyl phosphates (DAPs), biomarkers of organophosphate pesticides, were used in the study. Dimethyl phosphate (DMP), dimethylthiophosphate (DMTP), dimethyldithiophosphate (DMDTP), diethyl phosphate (DEP), and diethyldithiophosphate (DEDTP) metabolites were analyzed by liquid chromatography/tandem mass spectrometry.