Sivas yöresinde yetiştirilen Kangal Akkaraman koyunlarında Maedi-Visna Virus enfeksiyonunun epidemiyolojisi
Epidemiology of Maedi-Visna Virus infection in Kangal Akkaraman sheep raised in Si̇vas region
- Tez No: 960650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Virolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Maedi-visna, Retroviridae ailesinde yer alan Lentivirus cinslerinden Lentivirus ovivismae'nin neden olduğu, aynı virüsün vücutta solunum ve sinir sistemini etkilemesi sonucunda farklı klinik tabloların şekillendiği, ait olduğu virüs ailesinin bir özelliği olarak uzun inkübasyon süresinin olması nedeniyle yavaş seyirli viral hastalıklar grubunda yer alan, viral bir koyun hastalığıdır. Maedi Visna Virüsü (MVV), insanlarda ve diğer memeli türlerinde uzun inkübasyon dönemleri ile karakterize kronik ve ölümcül hastalıklara neden olan Lentivirus cinsini oluşturan 10 virüs türünden biri olup, küçük ruminant lentivirus (SRLV) grubuna aittir. Hastalık 1933 yılında ilk defa İzlanda'da tanımlanmış, sinir sistemi üzerindeki etkileri sonucu oluşan klinik tablo Visna, solunum sitemi üzerindeki etkileri sonucu oluşan klinik tablo ise Maedi olarak adlandırılmıştır. Çalışmamızda Sivas yöresinde yetiştirilen Kangal Akkaraman koyunlarında MVV enfeksiyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Sivas il merkezi dahil olmak üzere on ilçede bu ırkı yetiştiren işetmelerden her ilçeden rastgele beş işletme seçilerek, bu işletmelerdeki hayvanlardan alınan 460 adet kan numunesi çalışmamızın materyalini oluşturmuştur. Çalışmamızda MVV antikorlarının tespiti için ticari ELISA antikor testi kullanıldı. Analiz sonucunda örnek toplanan 460 hayvanın 228'inde pozitiflik belirlendi. İlçelerdeki pozitiflik oranları sırasıyla Şarkışla'da % 45,65, Gemerek'te % 82,60, Gürün'de % 13,04, Kangal'da % 19,56, Altınyayla'da % 47,82, Hafik'te % 36,95, Zara'da % 78,26, Ulaş'ta % 54,34, Merkez'de % 78,26 ve Yıldızeli'de % 39,13 olduğu tespit edilmiştir. Yaş gruplarına göre sınıflandırıldığında Maedi Visna seroprevalans oranları; bir yaşındaki hayvanlarda % 16,6 (1/7), iki yaşındakilerde % 33,3 (4/12), üç yaşındakilerde % 40,54 (30/74), dört yaşındakilerde % 44,34 (51/115), beş ve üstü yaştakilerde ise % 56,35 (142/252) olarak belirlenmiştir. Cinsiyete göre bakıldığında ise işletmelerde koç veya koç adayı olarak yetiştirilen erkek hayvanlarda MVV seroprevalansı % 30 (3/10) olarak tespit edilmiştir. Dişi hayvanlarda ise bu oran % 50 (225/450) olarak belirlenmiştir. İlçeler arası ve yaş grupları arası pozitiflik oranlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (sırasıyla p < 0,001 ve p < 0,05), ancak işletmeler arası ve cinsiyetler arası pozitiflik oranlarındaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı değildi (p > 0,05). Elde edilen sonuçlar hastalığın Sivas yöresinde yaygın ve ciddi ekonomik kayıplara neden olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle hastalığın epidemiyolojisi ve prevalansına yönelik çalışmaların yaygınlaştırılmasının yansıra virüsün genotiplendirilmesine yönelik araştırmalarının daha geniş saha taramaları ile desteklenmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Maedi Visna is a viral disease of sheep caused by Lentivirus ovivismae, a Lentivirus species in the Retroviridae family, in which the same virus affects the respiratory and nervous systems in the body and forms different clinical pictures, and is included in the group of slowly progressing viral diseases due to the long incubation period, a feature of the virus family to which it belongs. Maedi Visna Virus (MVV) is one of the 10 virus species constituting the genus Lentivirus, a lentivirus that causes chronic and fatal diseases characterized by long incubation periods in humans and other mammalian species, and belongs to the small ruminant lentivirus (SRLV) group. The disease was first described in Iceland in 1933, and the clinical picture resulting from its effects on the nervous system was named Visna, and the clinical picture resulting from its effects on the respiratory system was named Maedi. Our study aimed to investigate MVV infection in Kangal Akkaraman sheep raised in the Sivas region. Among the businesses that raise this breed in the hands of the public in ten districts including Sivas city center, five businesses were randomly selected from each district and 460 blood samples taken from the animals in these businesses constituted the material of our study. In our study, commercial ELISA antibody test was used to detect MVV antibodies. As a result of the analysis, 228 of the 460 animals whose samples were collected were found to be positive. The positivity rates in the districts were determined to be 45.65 % in Şarkışla, 82.60 % in Gemerek, 13.04 % in Gürün, 19.56 % in Kangal, 47.82 % in Altınyayla, 36.95 % in Hafik, 78.26 % in Zara, 54.34 % in Ulaş, 78.26 % in Merkez and 39.13 % in Yıldızeli, respectively. When classified by age groups, Maedi-Visna seroprevalence rates are; It was determined as 16.6 % (1/7) in one year old animals, 33.3 % in two years old animals, 40.54 % (30/74) in three years old animals, 44.34 % (51/115) in four years old animals, and 56.35 % (142/252) in five years old and older animals. When examined according to gender, MVV seroprevalence was determined as 30 % (3/10) in male animals raised as rams or ram candidates in enterprises. This rate was determined as 50 % (225/450) in female animals. Statistically significant differences were observed in positivity rates across districts and among age groups (p < 0.001 and p < 0.05, respectively), whereas differences in positivity rates across enterprises and between genders were not statistically significant (p > 0.05). The obtained results show that the disease is widespread in the Sivas region and can cause serious economic losses. Therefore, in addition to expanding studies on the epidemiology and prevalence of the disease, there is a need to support research on genotyping the virus with larger field screenings.