Pier Luigi Nervi'nin yapılarında matematik ile estetiğin bütünleşmesi
The integration of mathematics and aesthetics in Pier Luigi Nervi's buildings
  1. Tez No: 960663
  2. Yazar: KAYAHAN HOROZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR URFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Mimarlık tarihi, strüktürel gereksinimler ile estetik arayışlar arasında süregelen bir diyalogla biçimlenmiş ve bu diyaloğun dili de antik çağın sembolik oran sistemlerinden modern dönemin performans odaklı geometrilerine kadar, sürekli bir evrim geçirmiştir. Endüstri Devrimi'nin ardından gelen yeni malzeme ve kuramlarla giderek daha karmaşık bir hal alan tasarım ve inşaat gereksinimlerinin strüktürel verimlilik, malzemeye sadakat ve fizik yasalarından türetilen formlara yönelik bir anlayışı beslediği bir dönemde ortaya çıkan ve modern bir usta yapıcı olarak yaratıcı vizyonun teknik yetkinlikle bütünleştiği“mimar-mühendis”figürünün belki de en önemli temsilcisi olan Pier Luigi Nervi, betonarmenin ifade potansiyelini o güne değin görülmemiş bir ölçek ve zarafete sahip yapılar yaratmak için kullanmış ve tüm kariyerini bu temel üzerinde şekillendirmiştir. Strüktürel, işlevsel ve ekonomik doğruluğun mimari güzellik için gerekli ve yeterli koşullar olduğunu savunan ve bu felsefesini“costruire correttamente”(doğru inşa etme) ilkesiyle özetleyen Nervi'nin matematiksel ilkeleri estetik ifadeyle bütünleştirerek özgün bir strüktürel mimari yaratma sürecini inceleyen bu tez, onun sanat ile bilim arasındaki sınırları yeniden tanımlamış olan tasarım felsefe ve metodolojisine yönelik kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Malzeme yenilikleri, teknolojik gelişmeler ve inşaatın somut gerçekleriyle şekillenen mesleki kariyeri boyunca strüktürel mantık ve matematiksel optimizasyonu teknik birer araç olmanın ötesinde, mimari formun ve estetik niteliğin birincil üreteçleri olarak kullanan Nervi'nin önde gelen projelerinden oluşan bir katalog üzerinden gerçekleştirilen tarihsel-kuramsal bir analiz, kariyerindeki önemli evreleri ve yenilikçi tekniklerinin gelişimini irdelemektedir. Bu bağlamda Nervi'nin strüktürel ifadesinin evrimi takip eden çalışma, teknik kısıtlamaları sanatsal bir ifade gücüne dönüştüren bütüncül yaklaşımının ilkelerini ortaya koymayı ve bu ilkelerin ekonomi, teknoloji ve estetik arasındaki ilişkiyle mücadelesini sürdüren çağdaş mimarlık söylemindeki geçerliliğini gündeme taşımayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The history of architecture has been shaped by an ongoing dialogue between structural requirements and aesthetic pursuits, with the language of this dialogue constantly evolving from the symbolic proportional systems of antiquity to the performance-driven geometries of the modern era. Following the Industrial Revolution, increasingly complex design requirements driven by new materials and theories fostered an appreciation for structural efficiency, material honesty, and forms derived from the laws of physics. It was in this period that the figure of the“architect-engineer”emerged as a modern master builder who integrated creative vision with technical competence. Pier Luigi Nervi, perhaps the most significant representative of this practice, shaped his career by using the expressive potential of reinforced concrete to create structures of unprecedented scale and elegance. Advocating that structural, functional, and economic correctness constituted both necessary and sufficient conditions for architectural beauty, Nervi encapsulated this philosophy in his principle of“costruire correttamente”(building correctly). This thesis examines the process through which Nervi created a unique structural architecture by integrating mathematical principles with aesthetic expression, offering a comprehensive analysis of his design philosophy and methodology that redefined the boundaries between art and science. Through a historical-theoretical analysis of Nervi's prominent projects, this study investigates the significant phases of his career and the development of his innovative techniques across a professional trajectory shaped by material innovations, technological developments, and the concrete realities of construction. This analysis demonstrates how he employed structural logic and mathematical optimization not merely as technical tools, but as primary generators of architectural form and aesthetic quality. By tracing the evolution of Nervi's structural expression, this study aims to articulate the principles of his holistic approach that transformed technical constraints into a powerful artistic expression, and to bring forth the enduring relevance of these principles within contemporary architectural discourse, which continues to grapple with the relationship between economy, technology, and aesthetics.