Kronik inmeli bireylerin rehabilitasyon programına eklenen görev odaklı eğitimin üst ekstremite kas kalınlığı ve motor fonksiyonlarına etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
Effect of task-oriented training added to the rehabilitation program of individuals with chronic stroke on upper extremity muscle thickness and upper extremity motor functions: A randomized controlled study
- Tez No: 960662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN KAYA AYTUTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Görev odaklı egzersiz eğitimi, inme sonrası üst ekstremite motor fonksiyonlarını ve fonksiyonel kullanımını artırmayı amaçlayan etkili bir rehabilitasyon yaklaşımıdır. Bu çalışmanın amacı, görev odaklı egzersizin kronik inmeli bireylerde üst ekstremite kas kalınlığı ve motor fonksiyon üzerindeki etkileri incelemektir. Brunnstrom üst ekstremite evresi 4–5 olan ve inmeden en az altı ay geçmiş 38 birey çalışmaya dâhil edilmiştir. Motor fonksiyonlar Fugl-Meyer Üst Ekstremite Değerlendirmesi (FM), Wolf Motor Fonksiyon Testi ve Motor Aktivite Günlüğü-28; el kavrama gücü el dinamometresi; kas kalınlığı (biseps, triseps, deltoid) ultrason; fonksiyonel durum ise Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (FIM) ile değerlendirilmiştir. Katılımcılar görev odaklı egzersiz (GOE) grubu ve çok bileşenli rehabilitasyon programı (ÇBRP) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. GOE grubu 15 dakika görev odaklı egzersiz ve 45 dakika çok bileşenli rehabilitasyon programı; ÇBRP grubu ise 60 dakika çok bileşenli rehabilitasyon programı almıştır. Her iki grup haftada üç gün olmak üzere altı hafta boyunca tedavi görmüştür.
Özet (Çeviri)
Task-oriented exercise training is an effective rehabilitation approach aimed at improving upper extremity motor function and functional use following stroke. This study investigates the effects of task-oriented exercise on upper extremity muscle thickness and motor function in individuals with chronic stroke. A total of 38 participants, who were at least six months post-stroke and in Brunnstrom upper extremity stages 4–5, were included and randomly assigned to two groups: the task-oriented exercise (TOE) group and the multi-component rehabilitation program (MRP) group. The TOE group received 15 minutes of task-oriented training and 45 minutes of rehabilitation per session, while the MRP group received 60 minutes of rehabilitation. Both groups participated in the intervention three times per week for six weeks. Motor function was assessed using the Fugl-Meyer Assessment for Upper Extremity (FMA-UE), the Wolf Motor Function Test, and the Motor Activity Log-28. Grip strength was measured with a dynamometer; muscle thickness (biceps, triceps, deltoid) was evaluated via ultrasound; and functional status was assessed using the Functional Independence Measure (FIM).