Zihinsel engelli bireylere hizmet veren gündüz bakım merkezlerine ilişkin ailelerin görüşlerinin incelenmesi: Keçiören örneği
Evaluation of families' views on day care centres for individuals with intellectual disabilities: The case of Keçiören
  1. Tez No: 960664
  2. Yazar: AYBEN BURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇALIK VAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Toplumun tamamına asgari düzeyde sosyal refah ve sosyal adalet sağlama amacında olan sosyal politikaların önemle üzerinde durduğu dezavantajlı gruplardan birisi de engelli bireylerdir. Engellilerin sosyal hayatta karşılaştığı sorun alanlarının belirlenmesi ve çözüm üretilmesi, sosyal politikaların ve alt dalı olan sosyal hizmetlerin sorumluluğundadır. Bu sorumluluk doğrultusunda önemle üzerine durulan engellilere yönelik sorun alanlarından olan bakım hizmetinin kapsamı tarihsel süreç içerisinde değişiklik göstermiştir. Geleneksel kurum bakımı hizmeti yerine toplum temelli rehabilitasyon anlayışı doğrultusunda engellilerin izole edilmeden toplumla iç içe ve bağımsız yaşamalarına olanak veren gündüz bakım hizmetlerine öncelik verilerek Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezleri kurulmuştur. Bu araştırmanın amacını, Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezlerinden hizmet alan zihinsel engelli bireye sahip ailelerin memnuniyet düzeyleri ve görüşlerinin, beklentileri ve ihtiyaçlarının hangi düzeyde karşılandığının belirlenmesi oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden yorumlayıcı olgu bilim deseni ile tasarlanan araştırma, Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi' nden hizmet alan engelli aileleri ile yapılan derinlemesine görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Zihinsel engelli çocuğa sahip 20 aile ile yapılan görüşmede; gündüzlü hizmet modeli ile ilgili memnuniyet düzeyleri, hizmet hakkındaki görüşleri, ihtiyaçlarının karşılanma düzeyleri ve beklentileri üzerinde durulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, engelli ailelerinin gündüzlü hizmet modelinden memnun oldukları görülmüştür. Bunun yanı sıra mesleki eğitim imkânı sunan modellere ağırlık verilmesini, merkezlerin sayısının artırılmasını, bakım yüklerinin azaltılması amacıyla ailelere yönelik sosyal desteğe yönelik çalışmalar yapılmasını talep ettikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disabled people are one of the most important disadvantaged groups emphasized by social policies that aim to provide a minimum level of social welfare and social justice to the whole society. It is the responsibility of social policies and social services, which is a sub-branch of social policies, to identify the problem areas faced by disabled people in social life and to produce solutions. In line With this responsibility, the scope of the care service, which is one of the problem areas for disabled people, has changed in the historical process. Instead of traditional institutional care services, Day Care Rehabilitation and Family Counseling Centers were established by giving priority to day care services that allow disabled people to live independently and intertwined with the society without being isolated in line with the community-based rehabilitation approach. The purpose of this study is to determine the satisfaction levels and opinions of families with mentally disabled individuals who receive services from Day Care Rehabilitation and Family Counseling Centers, as well as the extent to which their expectations and needs are met. Designed using the interpretive phenomenology research method, the study was conducted through in-depth interviews with families of individuals with disabilities who receive services from Day Care Rehabilitation and Family Counseling Centers. In the interviews with 20 families with mentally disabled children, the focus was on their satisfaction levels with the day care service model, their opinions about the service, the extent to which their needs were met, and their expectations. According to the findings of the study, families of persons with disabilities were found to be satisfied with the day care model. In addition, it was understood that they requested a focus on models offering vocational training opportunities, an increase in the number of centers, and efforts to provide social support to families in order to reduce their care burdens.