Artvin ili Yusufeli ilçesindeki 65 yaş üzeri yaşlılarda kırılganlık düzeyinin ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of frailty level and related factors in elderly people over 65 years of age in Yusufeli district of Artvin province
- Tez No: 960667
- Danışmanlar: PROF. DR. REVA BALCI AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Geriatrics, Nursing, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Artvin İli Yusufeli İlçesindeki 65 Yaş Üzeri Yaşlılarda Kırılganlık Düzeyinin ve İlişkili Faktörlerin İncelenmesi Amaç: Bu araştırmanın amacı 65 yaş üzeri yaşlılarda kırılganlık düzeyini ve ilişkili faktörleri incelemektir. Materyal ve Metot: Kesitsel ve tanımlayıcı türde yapılan araştırmanın verileri 01.06.2024-01.02.2025 tarihleri arasında Artvin ili Yusufeli ilçesinde ikamet eden 65 yaş ve üzeri yaşlılardan ev ziyaretleri yapılarak toplanmıştır. Araştırmaya toplam 334 yaşlı katılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, FRAIL Kırılganlık Ölçeği, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (Katz GYA) ile toplanmıştır. Veri toplama yaşlılarla yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen yaşlıların %62.6'sı 65-74 yaş aralığındadır, % 53'ü kadındır ve %73.7'si evlidir. Yaşlıların % 17.1' inin kırılgan, % 32.9' unun kırılganlık öncesi dönemde, % %88.9'unun bağımsız oldukları belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen yaşlılarda FRAIL puan ortalaması, 75 yaş ve üzeri olanlarda 1.71± 1.40, kadınlarda 1.20 ± 1.27, okuryazar olmayanlarda 1.40±1.36, istemsiz idrar ve dışkı kaçırma problemi olanlarda 3.00±1.63, genel sağlık durumunu kötü/çok kötü olarak algılayanlarda 2.40±1.22 olarak bulunmuştur. Medeni durum, çocuk sahibi olma, çalışma durumu, gelir durumu, alkol kullanma, ilaçlarını düzenli kullanma ve düşme sayısına göre FRAİL ölçek toplam puan ortalaması farkı istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Frailty Level and Related Factors in Elderly People Over 65 Years of Age in Yusufeli District of Artvin Province Objective: The aim of this study was to investigate the level of frailty and associated factors among elderly people aged 65 years and over. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted between June 1, 2024, and February 1, 2025, through home visits to elderly residents aged 65 and above living in the Yusufeli district of Artvin province. A total of 334 elderly people participated. Data were collected using a Personal Information Form, the FRAIL Frailty Scale, and the Katz Index of Activities of Daily Living (Katz ADL). Face-to-face interviews were carried out with the participants, and analyses were conducted using the SPSS for Windows version 22 software. Results: Of the participants, 62.6% were between 65–74 years old, 53% were female, and 73.7% were married. It was determined that 17.1% were frail, 32.9% were pre-frail, and 88.9% were independent. The mean FRAIL score was found to be 1.71±1.40 in those aged 75 years and over, 1.20±1.27 in women, 1.40±1.36 in illiterate individuals, 3.00±1.63 in those with involuntary urinary and fecal incontinence, and 2.40±1.22 in those perceiving their general health status as poor/very poor. Differences in FRAIL scores by marital status, having children, employment status, income, alcohol use, regular medication use, and number of falls were not statistically significant (p>0.05).