Deterministik sonlu otomatlar kullanılarak merkezi uçak elektrik güç sistemi tasarımı
Design a centralized aircraft electrical power system using deterministic finite automata
  1. Tez No: 960696
  2. Yazar: HASAN FURKAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Havacılıkta elektrik enerjisi geçmişte ikincil bir destek unsuru olarak değerlendirilirken, günümüzde modern uçakların temel sistemlerinin çalışmasını sağlayan hayati bir bileşene dönüşmüştür. Teknolojik gelişmelerle birlikte artan dijital sistem kullanımı, bu altyapının yalnızca enerji dağıtımı değil, aynı zamanda olay temelli karar verme ve hata yönetimi gibi yetkinlikleri de barındırmasını zorunlu kılmıştır. Geleneksel federe kontrol yapıları her alt sistemin bağımsız çalıştığı sınırlı bir yapı sunarken, günümüz platformlarında tercih edilen tam merkezileştirilmiş kontrol mimarileri sayesinde elektrik sistemleri bütüncül bir şekilde izlenip yönetilebilmektedir. Bu tez çalışmasında uçak elektrik güç sistemlerinin merkezi kontrol prensibiyle yönetildiği bir yapının deterministik sonlu otomatlar (Deterministic FiniteAutomata) (DFA) tabanlı olarak durum geçiş diyagramı modellenmesi ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı geliştirilen otomat modeli ile pilotun elektriksel sistemlere yönelik müdahale ihtiyacını azaltarak, sisteme ait ekipmanlardan ve insan kaynaklı tek nokta hatasına karşı hızlı ve güvenilir biçimde yanıt vererek görev sürekliliğini sağlayabilmektir. Modelleme sürecinde, çift motorlu bir uçakta yer alan iki izole jeneratörün ve gerilim seviyelerini dönüştüren invertör ve konvertörlerin hata durumları temel alınmıştır. Hata durumlarında enerji yollarının değiştirilmesi ve otomatik kontaktör yönetimi gibi işlevler DFA modeli içerisinde tanımlanmıştır. Durum geçiş diyagramlarından türetilen fonksiyonlar ile oluşturulan yapı MATLAB/Simulink ortamında simüle edilmiş ve çeşitli hata durumları altında sistemin tepki verme kabiliyeti değerlendirilmiştir. Bu çalışma çift motorlu uçak elektrik güç sistemlerinin yönetiminde otomatik ve merkezikontrol yapılarının kullanımına yönelik bir model sunmaktadır ve DFA temelli yaklaşımın dinamik sistem analizinde uygulanabilirliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In aviation, electrical energy has evolved from being a secondary support element in the past to becoming a vital component that supplies the core systems of modern aircraft. With the growing adoption of digital systems enabled by technological advances, this infrastructure is now expected to not only distribute energy but also include capabilities such as event-driven decision-making and fault management. While traditional federated control architectures offered limited functionality through independently operated subsystems, modern platforms now benefit from fully centralized control systems that enable holistic monitoring and management of electrical power. This thesis presents a deterministic finite automata(DFA) based state transition diagram model for managing an aircraft electrical power system using centralized control principles. The primary aim of the study is to ensure mission continuity by reducing the pilot's need for intervention in electrical systems through the developed automaton model, while providing rapid and reliable responses to single-point failures originating from both system components and human-related factors. In the modeling process, fault scenarios involving two isolated generators and the inverters and converters responsible for voltage level conversion in a twin-engine aircraft formed the basis of the structure. Energy routing and automatic contactor management are all defined within the DFA model under fault conditions. The system was simulated depending on state transition diagram in the MATLAB/Simulink, and its responsiveness under various fault conditionswas evaluated. This study proposes a model for the management of twin-engine aircraft electrical power systems using automated control structures and demonstrates the applicability of the DFA-based approach for dynamic system analysis.