Alt üriner sistem semptomları olan kadınlarda psikososyal faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of psychosocial factors in women with lower urinary tract symptoms
- Tez No: 960699
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDAL DORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Alt üriner sistem semptomları (AÜSS) olan kadınlarda psikososyal faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, 202 kadın hasta incelenmiştir. Hastaların yaş ortalaması 38.5±13.9 yıl olup, AÜSS şiddeti Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms (BFLUTS) skorlaması ile değerlendirilmiştir. Psikososyal faktörler, uyku kalitesi, depresyon ve anksiyete düzeyleri analiz edilmiştir. Bulgulara göre, BFLUTS skoru ile yalan skoru, uyku latansı, gündüz işlev bozukluğu ve yüksek Global PSQI skoru arasında çok zayıf pozitif ilişkiler; sosyal ilişkiler ile BFLUTS skoru arasında ise çok zayıf negatif ilişki saptanmıştır. Boy ve vücut ağırlığı ile BFLUTS skoru arasında da çok zayıf pozitif ilişkiler bulunmuştur. Katılımcıların eğitim düzeyleri homojen, medeni durumları dengeli, mesleki durumları ise çeşitlilik göstermektedir. Hastaların %45.5'i çocuk sahibi değildir, %26.7'si sigarayı bırakmıştır ve %26.7'si 3-4 kişilik hanelerde yaşamaktadır. Grup karşılaştırmalarında, uyku ilacı kullanımı, eğitim durumu, medeni durum, sigara kullanımı, hane büyüklüğü ve çocuk sayısı açısından BFLUTS ve diğer ölçek skorları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, AÜSS olan kadınlarda psikososyal faktörler, uyku kalitesi ve sosyal ilişkiler semptom şiddetini zayıf düzeyde etkileyebilir. Daha büyük örneklem grupları ve uzun dönem takip çalışmaları ile bu ilişkilerin daha ayrıntılı incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study aiming to evaluate psychosocial factors in women with lower urinary tract symptoms (LUTS), 202 female patients were included. The mean age was 38.5±13.9 years, and LUTS severity was assessed using the Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms (BFLUTS) score. Psychosocial factors, sleep quality, depression, and anxiety levels were analyzed. According to the results, very weak positive correlations were found between BFLUTS score and lie score, sleep latency, daytime dysfunction, and high Global PSQI score; while a very weak negative correlation was found between social relationships and BFLUTS score. Very weak positive correlations were also found between BFLUTS score and anthropometric measurements of height and body weight. The participants' education levels were homogeneous, marital status was balanced, and occupational status was diverse. 45.5% of the patients had no children, 26.7% had quit smoking, and 26.7% lived in households of 3-4 people. In group comparisons, no significant differences were found between BFLUTS and other scale scores in terms of sleep medication use, educational status, marital status, smoking status, household size, and number of children (p>0.05). In conclusion, psychosocial factors, sleep quality, and social relationships may weakly affect symptom severity in women with LUTS. It is recommended to examine these relationships in more detail with larger sample groups and long-term follow-up studies.