Aufbau einer ramanzelle zur frequenzverschiebung von laserstrahlung
Lazer ışınının frekansının kaydırılması için raman hücre yapımı
  1. Tez No: 960698
  2. Yazar: AYHAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KARL KLEİNERMANNS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
özet Bu çalışma kapsamında, enstitüdeki çeşitli lazer sistemleriyle entegre çalışabilecek kompakt ve mobil bir Raman kaydırıcı sistem (Ramanshifter) tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Sistem; lazer ışınının giriş-çıkış optikleri, spektral ayrım bileşenleri ve gaz bağlantılarına sahip Raman hücresini içerecek şekilde, taşınabilir bir optik platform üzerine monte edilmiştir. Raman kaydırıcı, hidrojen gazı ortamında çalıştırılmış ve Raman saçılım çizgilerinin enerji dağılımı; hidrojen basıncı, pompa lazer enerjisi ve odaklama koşulları gibi parametreler açısından incelenmiştir. 266 nm dalga boyunda çalışan Nd:YAG pompa lazeri kullanılarak, spektrum beş Stokes (1.–5. mertebe) ve üç Anti-Stokes (1.–3. mertebe) çizgisiyle genişletilmiştir. 42,7 mJ pompa enerjisinde optimum koşullar altında, ikinci mertebe Stokes çizgisi için 341 nm dalga boyunda 15,1 mJ'ye kadar Raman enerjisi elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, geçici absorbsiyon spektroskopisi deneylerinde kullanılmak üzere ek uyarma dalga boylarının sağlanmasına olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Within the scope of this work, a compact and mobile Raman shifter system was successfully designed and constructed for use with various laser systems at the institute. The system integrates all necessary components — including input/output coupling optics, spectral separation elements, and a Raman cell equipped with gas connections — on a movable optical table. The Raman shifter was operated using hydrogen gas as the Raman medium, and the energy of the scattered Raman lines was investigated as a function of several parameters, such as hydrogen pressure, pump laser energy, and beam focusing conditions. Using an Nd:YAG laser providing pump radiation at 266 nm, the excitation spectrum was extended by eight additional lines (five Stokes orders and three Anti-Stokes orders). Under optimized pumping conditions with a pump energy of 42.7 mJ, Raman lines with energies up to 15.1 mJ were achieved (second-order Stokes scattering at 341 nm). The results provide additional excitation wavelengths that can be utilized in transient absorption spectroscopy experiments.